دانستنی های حقوقی

🔴دانستنی های حقوقی

۱- پرهیز از انجام معاملات با دست‌نوشته یاقولنامه عادی
اسناد و دست‌نوشته‌های عادی قابل‌انکار و تردید هستند؛ لذا برای انجام معاملات و تنظیم سند، در مرحله اثبات اصالت، بسیارخطاپذیرند. با توجه به اینکه موارد بسیاری از اینگونه نوشته‌ها، جعل می‌شود، اثبات اصالت نوشته عادی توسط کارشناسان بسیار مشکل است. لازم است افراد از دست نوشته اجتناب کنند و جایی که دسترسی به دفاتر اسناد رسمی نباشد، در تنظیم سند عادی حتما دونفر شاهد بگیرند.

۲- عدم اثبات اصالت سند عادی، در حکم جعل است
وقتی دست‌نوشته یا سند عادی به دادگاه ارائه شود، دادگاه آن را به کارشناس ارجاع می‌دهد تا اصالت آن بررسی شود اگر احراز اصالت دست نوشته صورت نگیرد، سند جعلی محسوب می‌شود و در صورت شکایت فرد ذی‌نفع، پرونده جزایی دیگری با عنوان “جعل” و “استفاده از سند مجعول” قابل طرح خواهد بود که مجازات هرکدام از آنها حداقل ۶ماه حبس است. با این ملاحظات نه‌تنها حقوق مالی موجود به‌واسطه دست نوشته تامین نمی‌شود بلکه جنبه کیفری دیگری نیز متوجه فرد ارائه کننده می‌‌شود. تنظیم رسمی سند می‌تواند از این مشکلات جلوگیری کند. یکی از موارد شایع، بذل و بخشش مهریه با دست نوشته عادی بین زن و شوهر است که معمولا نتایج فوق را درپی دارد.

۳- ضرورت استعلام وضعیت ثبتی ملک قبل از انجام معامله
افراد زمانی‌که می‌خواهند ملک یا زمینی را معامله کنند، لازم است در مورد ملک و مستغلات از اداره ثبت اسناد استعلام کرده و پس از آن اقدام به امضای قولنامه و تبادل وجه معامله کنند. در موارد بسیاری اتفاق می‌افتد که ملک به علل قانونی در توقیف یا رهن بوده و گاهی نیز فرد فروشنده اجازه معامله ندارد؛ لذا استعلام و تخصیص کد رهگیری مانع مراجعات قضایی خواهدشد.

۴- دانستنی‌های مهریه
مهریه بالای ۱۱۰ سکه با معرفی و توقیف اموال، نظیر ملک، دارایی، حساب بانکی، حقوق دریافتی ماهانه و … قابل وصول است. همچنین مهریه پس از فوت زن، توسط ورثه و پس از فوت شوهر، توسط زن از اموال باقی مانده شوهر قابل وصول است. به یاد داشته باشیم بذل و بخشش مهریه با دست نوشته عادی به راحتی قابل اثبات نیست، این کار لازم است در دفاتر اسناد رسمی انجام شود.

۵- معامله صوری به قصد فرار از دین، جرم و قابل پیگیری است
گاهی اوقات افراد برای اینکه بدهی مالی خود را نپردازند، اموال را به نام فرد دیگری انتقال می‌دهند. این معامله از نظر قانون صوری تلقی می‌شود، با توجه به اینکه در بسیاری از موارد اموال به نام اعضای درجه یک خانواده وی انتقال می‌یابد یا تاریخ معامله نزدیک به زمان وقوع دعوا در دادگاه و مقدم بر نقطه نزاع بوده یا مبلغ معامله مبادله نشده باشد، در این‌صورت، دادگاه آن معامله را باطل می‌کند و در صورت شکایت ذی‌نفع، فرد به دلیل فرار از دین به حبس محکوم می‌شود.

۶- اموال مستثنا از دین
برخی از اموال محکومان مالی در هنگام اجرای حکم، از شمول توقیف جهت پرداخت بدهی مالی به شرح زیر مستثنا شده است:
– مسکن موردنیاز بدهکار و افراد تحت تکفل وی بارعایت شئون عرفی و به شرط سکونت در آن.
– وسیله نقلیه شخصی موردنیاز متناسب با شأن بدهکار.
– اثاثیه موردنیاز زندگی برای رفع حوایج ضروری بدهکار و خانواده و افراد تحت تکفل وی.
– وسایل و ابزار کار از جمله برای کسبه وتجار سرمایه و محل کسب، و برای کشاورزان ادوات زراعی.

۷- صیغه محرمیت در دوران نامزدی
بسیاری از خانواده ها بدون اطلاع از اثرات حقوقی محرمیت که در قانون همان نکاح موقت خوانده می‌شود نسبت به اجرای صیغه محرمیت در دوران نامزدی اقدام می‌کنند که ناخواسته با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند. برای نکاح موقت، مبلغ ناچیزی مهریه تعیین می‌کنند که با پایان یافتن دوره محرمیت، طرفین اقدام به نکاح دایم کنند. مشکل از آنجا آغاز می‌شود که مرد به دلایلی با جاری شدن نکاح دایم مخالفت می‌کند. با این امتناع، خانواده دختر متضرر شده و با دریافت مهریه ناچیز، دختر به خانه پدر برمی‌گردد. چه بسا در طول مدت نکاح موقت، زوجیت نیز واقع می‌شود.

۸- وعده قبل از عقد نکاح، تعهد ایجاد نمی‌کند
‏ در خواستگاری، توافق پسر و دختر یا خانواده‌های دو طرف درباره نکاح یا ازدواج آتی ایجاد تعهد و حتی مشروعیت رابطه زناشویی ایجاد نمی‌کند. طبق قانون مدنی وعده ازدواج، ایجاد علقه زوجیت نمی‌کند، اگرچه تمام یا قسمتی از مهریه که بین طرفین برای موقع ازدواج مقرر‌ شده است، پرداخته شده باشد. بنابراین هر یک از زن و مرد، در زمان خواستگاری و مادام که عقد نکاح جاری نشده است، می‌تواند از وصلت امتناع کند و طرف دیگر نمی‌تواند به هیچ‌وجه، او را مجبور به ازدواج کرده یا به جهت صرف امتناع از وصلت، مطالبه خسارتی کند .

ایمان خوش فطرت – وکیل پایه یک دادگستری
جهت آشنایی با مسائل و نکات حقوقی بیشتر به کانال نکات حقوقی در تلگرام به آدرس ذیل بپیوندید.
moshaverehhoghooghi@

۱۰ امتیاز بدید!

بازدیدها: ۴۷۰

مطالب مرتبط

۲۹ دیدگاه‌

 1. ایمان خوش فطرت گفت:

  با سلام…آدرس کانال نکات حقوقی در تلگرام
  moshaverehhoghooghi@ می باشد . که در مطلب ارسالی حرف i در آخر کلمه درج نگردیده است..

  _—__————_————————_______——————————————
  با سلام و عرض پوزش اصلاح گردید

 2. اشکنه گفت:

  سلام ایمان جان
  یادت هست دانشگاه نراق اشکنه میخوردیم؟ یادش به خیر چه دورانی بود.
  تو وکیل شدی و سری توی سرها درآوردی و همه آدم حسابی و مهم می دانندت و من دارم مسافرکشی میکنم 🙂 عجب روزگاری است.
  دست به قلم خودت هم نباید بد باشه به جای کپی از خودت مطلب بزار.
  خیلی بهت حسودیم میشه:((

  • ایمان خوش فطرت گفت:

   درود بر شما دوست ناشناس…گفتی اشکنه میخوردیم …اشکنه ؟؟؟ راستش از نراق تنها خاطره ای که ندارم اشکنه است..یعنی نخوردم که بخواد یادم بیاد…
   ضمنا مطالب کپی برداری نیست…تمام مطالب ونکات حقوقی متحدالشکل هستن و دارای یک مضمون و معنا هستن .برای مثال مطالب معنونه این صفحه چکیده ای از مسائل مختلف بوده که جمع بندی وبرای بازدیدکندگان محترم سایت ارائه گردیده است..
   گفتی با ماشین کار میکنی و مسافر کش شدی….درود بر شرفت…کار کردن عار نیست وجوهر مرده..همینکه بیکار ننشستی و درآمدی داری خیلی خیلی عالیه..
   کاش خودت را معرفی میکردی..چون هرچی فکرکردم نشناختمت..موفق وپیروزباشی

  • علی گفت:

   ایمان جان سلام
   اگر این شخص را نمی شناسید ،از روی سوء نیت این مطلب را نوشته و بنده از بابت انعکاس آن پوزش می خواهم.

  • ایمان خوش فطرت گفت:

   سلام برجناب بخشنده عزیز وبزرگوار.اختیار دارید قربان..پوزش برای چی..شما صرفا به رسالت خود به عنوان مدیریت سایت در انعکاس نظرات عمل نموده اید..من هم یه جورایی با شما هم عقیده هستم..هرچی فکر کردم شخص به ظاهر دوست را نمیشناسم..چرا که دوستان هم دوره من در دانشگاه نراق که حداقل هم خانه بوده ایم وخاطرات مشترک داریم همگی درحال حاضر در کسوت وکالت ،قضاوت ،سردفتری ویا نماینده حقوقی ارگانهای دولتی مشغول به کارمی باشند..از این ناملا یمات در فضای مجازی بسیار زیاد است..با این توضیح که این ناملایمات بنده را جهت همکاری و ارائه مطالب برای سایت صبح وزوان دلگرم تر وبا انگیزه تر می کند

   ———————-
   با سلام
   درود بر شما.

  • سوال گفت:

   شما آدمی ؟ شعور داری؟ نامرد عوضی. با حرفهایت آقای خوش فطرت را رنجاندیو باعث شدی مطلب ننویسند.

 3. میثم.ن گفت:

  سلام بر آقای ایمان خوش فطرت..زنده باد..باعث افتخاره که شما با مطالبتون باعث بالابردن اطلاعات حقوقی ما شدید…درمورد اون اشکنه هم خوب جواب دادید..این ها همان کسانی هستند که موفقیت دیگران را نمیتونن ببینن ..اون آقا فقط سوء نیت داشته…شما به گذاشتن مطالب ادامه بده …کاش خیلیا از شما یاد بگیرن….بازم میگم باعث افتخاره ما هستید…

 4. اشکنه یا جوجه کباب ؟؟!!
  ۶۰۰میلیون حقوق در ماه یا ۶۰۰ هزار تومن ؟؟!!
  بنز یا دوچرخه ؟؟!!
  کپر یا ویلا ؟؟!!
  مساله اصلی این است ! 🙂
  http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13950330001290

 5. وزوانی گفت:

  جناب آقای خوش فطرت با سلام و خداقوت
  جای بسی افتخار است که از تبار وزوانیها و از خاندان خوش فطرت که همیشه مایه افتخار ما وزوانیها هستند شما هم کما فی السابق مایه افتخار و بزرگی ما همشهریان هستید،ایشان که مطمءنا نظر سوء داشته اند و درحقیقت هویت اصلی خودشان را نشان دادند قطعا لیاقت رسیدن به مراحل بالاتر را نداشته اند و تا جایی که بنده خبر دارم زمانیکه شما دانشگاه نراق مشغول تدریس بودید تمام هم کلاسی ها و حتی هم خانه های شما تمام غریبه بودند و به قول معروف هنوز بسیاری از وزوانیها اصلا نمیدانستند نراق رشته حقوق هم دارد،برادر بزگوار جناب آقای خوش فطرت خدمت تمام همشهریان عرض کنم زمانیکه ما وزوانیها نامی از جنابعالی در دادسراهای شهرستان و یا دادگستری و دادگاه های شهرستان میبریم از دادستان شهرستان آقای بوسعیدی تا ریاست دادگستری و حتی قضات همه ایشان تنها و تنها از شخصیت و کار حضرتعالی تمجید و تعریف دارند ،پس همشهری عزیز که به قول عقل ذلیل و خار خود قصد حسادت داشتید،درمورد آقای خوش فطرت و سایر همشهریان که درعرصه خدمت به مردم فعالیت دارند می بایست از کارشناسان سوال کرد همانطور که درمورد این همشهری مسافر کش هم صرفا باید درباره نرخ کرایه مسیرها سوال کرد و بس

  • ایمان خوش فطرت گفت:

   درود بر شما .از لطف شما بینهایت سپاسگزارم..متاسفانه تا بوده همین بوده و از این ناملایمات بسیار زیاد است.

 6. خواننده گفت:

  سلام من از دنیای سایتهای فارسی فقط به ۸ تا سرمیزنم. چرا تلاش میکنید یکی از آنها را کم کنید؟

  • بخشنده گفت:

   وزوانی تهرانی با سلام

   بنده شما را نمی شناسم لطفا خودتان را معرفی نمایید تا بار دیگر با هم آب گوشت میل نماییم.

 7. میثم.ن گفت:

  سلام بروزوانی بچه تهران..خوبی تهرونی…
  ازدانشگاه سوربن گفتی.دانشگاه سوربن تو پاریس هست..هیچ ربطی هم به تگزاس تو آمریکا نداره..که تو بخوای تو سوربن لازنیا بخوری بعد تو تگزاس قاضی باشی.
  داداش چند چندی با خودت…تو همون خود خود اشکنه هستی…اونم که نباشی اصلا نفهمیدی فضیه چیه…آقای خوش فطرت گفتن همچین کسی را نمیشناسن…و اگر نظر اشکنه را بخونی میبینی همش سوء نیت هست..خودش خیلی قشنگ گفته حسادت میکنه…حالا تو از چی ناراحتی…
  اقای خوش فطرت که تو وزوان درس نخوتده داره دین خودش را به همشهریهاش ادا میکنه..ایشون تنها وکیا پایه یک عضو کانون وکلای دادگستری شهرمون هستن.

  پس مایه افتخارن….بعد اون دوست عزیز که گفتن خیلیها نمدونستن نراق رشته حقوق داره یه جورایی راست میگن..چون من شخصا از حاج آقا خیری که ریاست دانشگاه نراق را داشتن پرسیدم..گفتن آقای خو شفطرت اسال ۷۷ اونحا درس خوندن و اولین نفر بودن…
  اگر موردی سراغ دارید اعلام کنید…البته این چیزها اصلا مهم نیستها…ولی برای اینکه روی تو کم بشه دارم به این چالش دعوتت میکنم….

  منتظرتم بچه تهران…ببخشید قاضی تگزاس….
  راستی کرایه کجا ۲۰ درصد گرون شده…تهران یا تگزاس…
  لازنیا اون زمان چند بود….
  یه چیز دیگه تو هم هنرت را رو کن…یه خدمتی به همشهریهات بکن…متنی…چیزی….
  حتی عکس آبگوشت هم بد نیست…یا عکسات تو داشگاه سوربن یا تگزاس…

 8. وزوانی گفت:

  آقای وزوانی تهرانی سلام وقت بخیر در مرود اشتباه نوشتن کلمه تحصیل به جا ی تدریس،بنده از مدیریت سایت و آقای خوش فطرت عذرخواهی می کنم بله کلمه تحصیل صحیح می باشد.آقای وزوانی تهرانی بنده عنوان نکردم وزوانی ها نمیدانستند رشته حقوق و دانشگاه نراق کجاست،اگر درست دقت بفرمایید منظور من این بود که زمانیکه آقای خوش فطرت دانشجوی دانشگاه نراق بودند فقط استاد سمیع نیا به عنوان استاد دانشگاه نراق و جناب حاج آقا خیری هم در سمت مدیرت محترم دانشگاه نراق مشغول بودند،آقای محترم پایتخت نشین از کلام شما بشیتر اینگونه برداشت می شود که هم سفره و نان و نمک آقای راننده تاکسی بوده اید تا هم سفره آقای خوش فطرت یا آقای بخشنده،همچنین شما که قاضی لازانیا خور تگزاسی هستید قضاوت خود را برای همان تگزاسی ها در عرصه نمایش بگذارید و این را بدانید که نخستین و مهمترین ویژگی یک قاضی صداقت،عدالت و پاکی است نه اینکه در مورد شخصیت هر بزرگواری به سخنان یک شخص کوته فکر و نظرات ابلهانه ایشان گوش فراندهید و واقعیت را درک نموده و حتی تحقیق کنید.پس چه بدبخت هستند کسانیکه شما در مورد پرونده هایشان قضاوت می کنید!!!!۱
  آقای قاضی تگزاسی،ما وزوانیها باید بدانیم امثال آقای خوش فطرت،حاج حسن روستا،پزشکان،معلمان،دانشجویان وزوانی و سایر وزوانی های عزیز که مایه افتخار شهرمان هستند را باید خودمان احترام و ارزش وجودی ایشان را ارتقا بخشیم نه اینکه آقای به قول معروف راننده اشکنه خور و یا قاضی تگزاسی خودمان داشته ها و افتخارات خود را به سخره بگیریم.بسیار ملموس و روشن است اگر یک شهروند میمه ای بودو یکی از همشهریانش افتخاراتی داشت این ذره را به دریایی از افتخار و بزرگی مبدل می ساخت ولیکن چرا ما وزوانیها اینگونه ایم؟
  بنده به عنوان یک همشهری از مدیریت سایت و سایر همشهریان که همیشه حسن نیت داشته و غیرت وزوانی بودن خودن را حفظ کرده اند،کمال سپاس و قدردانی را دارم و امیدوارم امثال این آقای پایتخت نشین و آقای راننده بزرگوار با کوته فکری ها و کوته بینی های خود روزی متوجه شوند که باید به داشته ها و امتیازات خود ببالیم تا بتوانیم پیشرفت ها و موفقیت های بعدی را برای شهر و همشهریان عزیزمان ورق بزنیم.
  راستی آقای قاضی تگزاسی شما که در تگزاس تا به این حد معروف هستید که در مقام قضاوت فعالیت دارید برای آقای راننده هم دعوت نامه بفرستید که تشریف بیارند در جوار حضرتعالی و راننده شخصی شما باشند که درآمد بیشتری داشته باشند و هم اینکه برای شما غذای سنتی تهیه فرمایند تا از دست فست فود و لازانیا خوردن راحت شوید چون بریا سلامتی مضر است.!!!!!

 9. ناشناس گفت:

  جناب آقای بخشنده مدیریت محترم سایت لطفا در بازتاب مطالب رعایت انصاف را داشته باشید و آنچه به عنوان دیدگاه و نظر ارسال می شود انعکاس دهید.

  ___________________________
  با سلام
  بفرمایید کجا رعایت انصاف نشده است و از کلی گویی پرهیز نمایید.

 10. خودم گفت:

  آقای بخشنده لطفا در بازتاب مطالب رعایت انصاف و عدالت را داشته باشید و همان طور که نظرات واهی بعضی را انعکاس می دهید پس پاسخ نظرات را هم انعکاس دهید.

  ____________________________
  با سلام
  بلاخره هر کسی نظری دارد البته این را هم نمی توان نادیده گرفت که عده ای از روی سوء نیت کامنت می گذارند که خواننده عاقل متوجه می شود ولی چه می شود کرد در ضمن تمام پاسخ ها منعکس شده منظور شما را متوجه نمی شوم؟

 11. بخشنده گفت:

  کامنت گذاران محترم سلام
  خواهش می کنم بنده را وارد عوا های اشکنه ای و آب گوشت خود نفرمایید اگرچه دلم برای این دو غذای محبوب وزوانی ها لک زده و…………..

 12. اولا همان طور که میشود نراق درس خواند و شاهین شهر وکالت کرد بنده هم فرانسه درس خوانده ام و امریکا قضاوت می کنم
  ثانیا حالا مگه نراق کجاست که رشته حقوقش برای وزوان کشف نشده بوده است؟
  ثالثا خیلی از وزوانی های مقیم تهران را میشناسم دانشگاه شهید بهشتی و … تحصیل کرده اند و زحمت شناسایی نراق را به خودشان نداده اند!
  در ضمن آقا ایمان و اشکنه هر دو دانشگاه نراق بوده اند منتهی اشکنه انقدر تهرانی است که احتمالا ایمان نداند وزوانی است 🙂
  ختم کلام : همه موفق باشید مخصوصا ایمان خوش فطرت – وکیل پایه یک دادگستری

 13. ش .ن گفت:

  وزوونی خیلی خیلی تهرونی حالا چرا تو این همه زورت گرفته..یه صحبتی با رییس اتحادیه تا کسیرانی میکنیم تا به عنوان شوفر نمونه انتخابت کنن.
  تو برو برا خودت آرزوی موفقیت کن….نه اقای خوش فطرت..چون ایشون موفق هستن..خوشم میاد آقای خوش فطرت اصلا تو را حساب نمیکنه و به نظرات ابلهانت اهمیت نمیده…همون ضرب المثل است جواب ابلهان خاموشی است…آقای خوش فطرت مثل سابق به کارت ادامه بده..این ها چشم دیدن موفقیت دیگران را ندارن.به ……………… هم رحم نمیکنن

 14. م. گفت:

  وزوانی خیلی تهرانی جهت رفع مشکلات درونی خود لطفا با ۱۲۵ تماس بگیر برادر….تو برو برا خودت ارزوی موفقیت کن ….چون ااقای خوش فطرت اونقدر موفق بوده که باعث شده تویی که تو آمریکا و ایالت تگزاس قضاوت میکنی (اصلاح میکنم شور اباد) از حسادت بترکی…قاضی چند تا مطلب بفرست برای سایت…از تگزاس بگو..از هم پیالگی با اون اشکنه….از لازنیا بگو…

 15. رضا گفت:

  چرا به جای ورود به بحث های حقوقی به بیراهه می رویم و انتقاد هایی می کنیم که هیچ ارتباطی با بحث مورد نظر ندارد.حالا اگر کسی اشکنه خورده یا چلو کباب چه فرقی می کند اگر چه انسان عاقل به جای خوردن چلو کباب همان اشکنه می خورد که هم سالم تر است و هم عواقب بعدی کلسترول و …… را ندارد.

 16. حسین گفت:

  شما که اظهار می داری این کامنت ها ارزش سایت را پایین می آورد پس چرا خودت در این موارد وارد می شوی؟

 17. شوفر تاکسی گفت:

  بابا دیگه بس کنید این بحث های بی ارزش را و بیاید با هم و در کنار هم بدون بخل و حسد بسازیم خانه دنیوی و آخرت خود را ،هر آنچه از دستمان بر می آید.

 18. همشهری بی طرف گفت:

  بعضی ها کامنت هایی می گذارند که مدیر سایت را در دوراهی قرار می دهند ،اگر منعکس نکند می گویند سانسور چی ،پاچه خور و ………اگر منعکس نماید عده ای می گویند ارزش سایت را پایین آورده اید،بفرمایید تکلیف مدیر سایت چیست؟با تشکر از صبر و حوصله آقای بخشنده.

 19. امیر گفت:

  رفتارتون خجالت آوره حالا این آقای اشکنه یه چیزی گف شما ادامه ندید لطفا

 20. سوال گفت:

  با سلام آقای وکیل خوش فطرت
  من از جنابعالی پرسش دارم که آیاا زنان می تواند تمکین نکند؟
  من تعجب می کنم که صبح وزوان به جای استفاده از مطالب شما برخی مطالب مستهجن و اراجیف را نقل می کند؟

  • سوال از سوال گفت:

   کدام مطلب مستهجن و اراجیف نقل شده؟ چرا چرت و پرت می گویی؟ معلومه چی داری میگی ؟حالت خوبه؟

  • همشهری گفت:

   ادبیات شما درست نیست. دوست عزیز انتقاد با شیوه صحیح موثر است.
   از طرفی بنده در صبح وزوان جز مطالب مفید و ارزشمند چیز دیگری نمی بینم.
   منظورتان را واضح تر بیان کنید!!!!!

 21. ناشناس گفت:

  از زمان دانشجوییت که خیلی بهتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.