وژگون نوشت/ دست های پنهان ٢

🔹پیش از انقلاب اسلامی ایران حدود هفتاد سال پیش سنگ بنای شهری در نزدیکی اصفهان توسط شاپور غلام رضا پهلوی و عده‌ای از سرمایه داران آن زمان گذاشته شد. این شهر برای اینکه به سرعت رشد کند و جمعیت بگیرد باید معارضین خود را از صحنه به در می‌کرد و معارضین این شهر نو پا روستای تاریخی مورچه‌خورت و منطقه میمه و جوشقان و کامو بودند.

🔹در وهله اول با خشکانیدن قناتهای متعدد مورچه خورت جمعیت ساکن در آن که شغل کشاورزی و دامداری داشتند به دلیل بی آبی مهاجرت کردند،
🔹در ادامه برای کپی کردن ماجرا در منطقه میمه ارتباط بالا دست قنات بزرگ وزوان را که طولی در حدود ٣٨ کیلومتر داشت با پایین دست آن قطع کردند که در این مورد طول باقی مانده قنات که حدود ۱٨۰۰متر بیشتر نبود به طور قطع باید خشکیده می‌شد که این اتفاق به دلیل مهندسی پیشرفته قنات که پیش بینی ریزش در بالا دست و مسدود شدن آبراهه قنات را کرده بود محقق نشد.
🔹در این رابطه به راههای دیگری متوسل شدند از جمله کور کردن آبراهه های جانبی قنات که با عنایت خداوند باز هم دبی قنات به صورت کامل قطع نشد.
🔹به همین دلیل به راههای دیگری برای کشیدن ترمز پیشرفت منطقه میمه متوسل شدند که عمده آن ایجاد اختلاف در بین مردم دو شهر وزوان و میمه، میمه و زیاد آباد، وزوان و ازان میمه و جوشقان بود.
🔹در همین اثنا یکی از صاحب نفوذان جوشقان سعی در نزدیک کردن مردم وزوان و جوشقان به یکدیگر و به ثبت رساندن منطقه جوشقان به مرکزیت وزوان می نماید و چون با سیاست معارضین منطقه در تضاد بود به همین دلیل کمر به نابودی شخص مزبور بسته و اورا به قتل رساندند.

بدین ترتیب مانع رشد سریع منطقه شدند و با موفقیت تخم کینه و نفاق را در این زمینه پاشیدند.
🔹در ادامه با تحریک عده‌ای سعی در جلوگیری از انتقال آب شرب از طریق چاهی که در نزدیکی میمه حفر شده بود به وزوان نمودند که در این باره یکی از متنفذین میمه که هنوز هم نام او به نیکی در بین مردم وزوان برده می‌شود از این سناریو جلو گیری می‌کند و این امر محقق نمیشود.

جالب این است که تمام این ماجراها در طی زمانی حدود ۲۰ سال اتفاق افتاد.
ادامه دارد…
#سید_حسین_حسینی

@vazhgoon_nevesht

۵ امتیاز بدید!

بازدیدها: ۱۷۳

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

  1. محمد گفت:

    سید حسینی
    -شهر مورد نظر را معرفی نکردید؟نکنه منظورتان شاهین شهره،عمر این شهر ۵۰ سال هم نمی شه از آن گذشته همه موارد را به هم ارتباط داده اید آیا مدرکی در این خصوص دارید؟ارائه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.