کامبیز ؛ماده ۱۱۲۸ قانون مدنی بیـان می‌دارد:

 

«هرگاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده، برای طرف مقابل حق فسخ خواهد بود، خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا عقد متبایناً بر آن واقع شده باشد.»

نمونه‌هایی از تدلیس عبارتند از:

زوج زمان عقد اعلام داشته تحصیلات عالیه دارد پس از ازدواج همسر او متوجه فریب شوهرمی شود وزوج دیپلمه می باشد به دادگاه مراجعه نموده و تقاضای فسخ نکاح می‌کند.
– زنی قبلاً ازدواج کرده و شش ماه زندگی زناشوئی داشته است، پس از طلاق، شناسنامه المثنی گرفته و خود را دوشیزه معرفی می‌نماید، بعد از ازدواج، همسرش متوجه ازدواج قبلی زن می‌شود.
اما به دلیل آنکه مهریه زن سنگین بوده و شوهر توان پرداخت آن را نداشته، از طلاق منصرف می‌شود. اما به دلیل برخورد غیرصادقانه همسرش، ناراحت و بنای ناسازگاری با زن را گذاشته است، زن تحمل نکرده و از دادگاه تقاضای طلاق کرده است.

ماده ۱۱۲۸ قانون مدنی بیـان می‌دارد:h

«هرگاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده، برای طرف مقابل حق فسخ خواهد بود، خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا عقد متبایناً بر آن واقع شده باشد.» اگر هر یک عیوب ذیل حین عقد در مرد بوده و زن از آن بی خبر بوده است:
۱-جنون ( دیوانگی)
۲ – خصاء ( بیماری جنسی)
۳ – عنن به شرط اینکه ولو یکبار عمل زناشویی را انجام نداده باشد.
۴ – مقطوع بودن آلت تناسلی به اندازهای که قادر به عمل زناشویی نباشد.

و اگر هر یک از عیوب ذیل حین عقد در زن بوده ولی مرد از آن بی خبر بوده است:

۱-جنون( دیوانگی)
۲- قرن ( بیماری جنسی)
۳-برص( بیماری پوستی)
۴- افضاء ( بیماری جنسی)
۵- زمین گیری
۶- نابینائی از هر دو چشم

*مجازات

در مقابل فریب در ازدواج دو راهکار وجود دارد. فرد فریب خورده یا می تواند از طریق کیفری شکایت کند که در این صورت ۶ ماه الی ۲ سال حبس تعیین میشود یا می‌تواند اقدام حقوقی کرده تقاضای حق فسخ کند . فسخ ازدواج تشریفات خاص طلاق را ندارد و فریب خورده می‌تواند به راحتی نکاح را فسخ کند.

۶ امتیاز بدید!

بازدیدها: ۲۱۱۰

مطالب مرتبط

۱۱ دیدگاه‌

 1. محمد گفت:

  کامبیز عالی و مفید بود دست شما درد تکنه باز هم از ای مواردبنویسید.

 2. شاهین گفت:

  سلام ؛ خانم بنده در کودکی یکی از کلیه هایش را به علت عفونت از دست داده است ؛ و این موضوع را از من قبل از ازدواج پنهان کرده بود ، ایا این موضوع جزعی از تدلیس در ازدواج حساب میشود؟ و بنده حق فسخ نکاه را دارم ؟
  _________———————–________________————–
  با سلام
  امیدوارم همسر شما با دریافت کلیه سلامتی کامل را به دست آورده که نیازی به فسخ نکاه نباشد و همه ما در این رابطه ایشان را دعا می کنیم با این حال از حقوقدانان عزیز درخواست می نمایم که این عزیز را راهنمایی بفرمایند.

 3. کامبیز گفت:

  مواردی که فرد به دروغ صفتی را برای خویش بیان ‌کند یا عیب ظاهری را خلاف واقع نشان دهد یا نسبت به عیب مخفی خود که از آن اطلاع دارد، سکوت ‌نماید، سبب فریب گردیده و به عبارت دیگر طرف مقابل در این نکاح مورد “تدلیس ” واقع شده است. بنابراین در تمامی موارد تخلف از شرط صفت، تدلیس محقق نمی‌گردد، بلکه زمانی تدلیس به حساب میآید که قصد فریب و گول زدن لحاظ شده باشد.در هر حال در موارد تخلف از شرط صفت نیز به استناد ماده ۱۱۲۸ عقد قابل فسخ خواهد بود

 4. sajad گفت:

  باسلام .خانم بنده که قبلا ازدواج کرده بود .و من موقع خواستگاری از ازدواجش اطلاع داشتم حال بعد عقد فهمیدم که باکره نیستند که درواقع خود گفته بود من دخترم و من به هوای دختر بودن عقد نمودم حال این فسخ نکاح میشود

 5. کامبیز گفت:

  اگرازدواج شما بر مبنای این باشد که زوجه باکره باشد و ضمن عقد شرط شده باشد که زن باکره باشد و اگر بعد از عقد معلوم شود که زن باکره نبوده است حق بر هم زدن عقد وجود دارد البته باید مراقب باشید که خدای ناکرده به آن زن تهمت نزنید زیرا که دلایل زیادی برای ازاله بکارت وجود دارد مثل ورزش‌های سخت . تصادف ،پرش وافتادن ووو غیره به هر حال نیاز به اثبات و ارائه ادله مثبته با می باشد که با توجه به اوضاع و احوالیکه مرقوم فرمودید چنین ادله ای را نمی توانید به اثبات بر سانید

 6. sara گفت:

  سلام اگه پسری با دختری عقد کنه وبعد از عقد متوجه بشه دختر قبلابایکی دیگه عقد بوده وچیزی نگفته وپسر خودش تحقیق کرده وفهمیده وحالا میخواد طلاقش بده ایا مهریه شامل دختر میشه؟وایا میتونه فسخ نکاح کنه؟

 7. محمد گفت:

  با سلام و تشکر ازسایت خوبتون بسیار عالی و مفیده
  استدعا دارم منو راهنمایی کنین
  به خانمی نامزد کردم ینی عقد کردیم شب خواستگاری با آرایش نشسته بود خیلی بی عیب و نقص بود خلاصه تا چند مدت بعداز عقد بنده موفق به دیدن چهرشون بدون ازدواج نشدم بار اول که بدون ارایش دیدمش برای چند لحظه نشناختمشون حتی خواستم بگم با فلانی ینی نامزدم کار دارم پوست صورتشون زیبا نبود زیر چشماشون و دور چشماش بسیار سیاهی داره کلا بقدری تغییر میکنه که انگار گریم کرده باشه حتی خونوادمم متوجه این موضوع شدن پدرو مادرم و خواهرم هم نشناخته بودنش الان بنده واقعا پشیمانم و میخوام جدا شم آیا میتونم از ماده ۱۱۲۸ استفاده کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنیین

 8. عباس گفت:

  با سلام
  من ازدواج کردم بعد عروسی متوجه شدم تو بدن همسرم از چند ناحیه سوختگی داره
  و خانواده همسرم بمن این مطلب رو نگفتن و نزاشتن من قبل عروسی متوجه بشم
  الان ۱۰ ماه از عروسی میگذره و میخوام بدونم از این قانون تدلیس میتونم استفاده کنم و بشه نگاه کنم یا خیر
  کمال تشکر رو دارم و ممنون میشم راهنماییم کنید

 9. میثم گفت:

  سلام خانومم قبل ازدواج
  تو مدرسه. استثنایی ها درس میخونده و درسته نسبت به استثنایی ک میگم یه خورده عاقلتره ولی قبل ازدواج بهم نگفته بوده الانم ادعای طلاق کرذه. میتونم از ماده۱۱۲۸استفاده کنم واسه فسخ نکاح؟؟؟

 10. محمد گفت:

  سلام من با خانومی که ادعا میکرد همسر ادلش فوت کرده بدلیل اینکه همسر اولم بچه دار نمیشد ازدواج کردم ولی بعد چند ماه از ازدواج شروع کرد به اذیت وازار ورفت مهریه رو گذاشت به اجرا من خیلی تحقیق کردم که علت کارش رو بفهمم بعد فهمیدم این خانوم چندین ازدواج دیگه داشته ومن نفر پنجم هستم به غیر ازاینها که رسمی بودند ۳نفر دیگه هم صیغه شده بود که اونا روهم سرکیسه کرده بود پس از دوندگی بسیار توانستم فریب در ازدواج رو اثبات کنم حالا دادگه یکسال زندان ب راش بریده میخواستم بدونم بر اساس قانون چون تدلیس صورت گرفته من میتونم مهریه اش رو برگردونم

 11. علی۱۳۷۲ گفت:

  خانممم موقع نامزدی به من خیانت کرد اما خانه واده او انکار کردن که ما اشتباه میکنیم بعد ما او را بخشیدیم اما حالا ک عقد کردم متوجه شودم ک اون قبل از نامزدی و بعد از نامزدی و بعد از عقد همش با اون مرد در ارتباط بوده و من فهیدم ک اونارنقشه کشیده بودن برای من که دختر به من بندازن خواستم ببینم ماده ۱۱۲۸ مدنی ایا مهریه باید بدم یا ن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.