قنات تاریخی و بزرگ شهر وزوان (۵)

👈اگر به حدود پنجاه شصت سال پیش برگردیم و اوضاع اقتصادی وزوان آن روزها را مورد بررسی قرار دهیم، اقتصادی پویا را خواهیم یافت با قدرت صادرات بالا که به قول عباسعلی پاکزاد در پایان نامهء دورهء کارشناسیش حتی فرش دستباف زنان آن به کشورهای خارجی هم صادر می شده‌ست.

اما در این میان همیشه عدّه‌یی چه در داخل و چه بیرون از وزوان، با توجه به منافع شخصی و گروهیشان موجبات عقب‌رفت این شهر را فراهم آورده اند.
👈افرادی که موجبات گسترش اختلافات محلی و منطقه‌یی را آرام آرام فراهم آوردند و بانی گسترش مهاجرت مردم شهرها و روستاهای منطقه، به شهرهای دور و نزدیک شدند.

افرادی که هنوز هم پیشرفت منطقه  و شهرها و روستاهای آن را به سود خود نمی بینند.
👈کاهش جمعیت منطقه دلایل فراوانی دارد که یکی از آنها نبود اشتغال مناسب برای جوانان جویای کار است.

یکی از مهمترین زمینه‌های اشتغال در منطقه و به شکلی خاص شهر وزوان، کشاورزی است که به تَبَع آن زمینه‌های دیگری چون دامپروری و تولید محصولات دامی و لبنی نیز ایجاد می شود.
👈قنات بزرگ وزوان که زمانی با آبدهی بالا زمینهء فعالیتهای کشاورزی و ایجاد اشتغال در این شهر را به خوبی فراهم آورده بوده‌ست با سهل انگاری‌های هدفمند برخی بزرگان و مسئولان منطقه و شهر وزوان و بر اثر برداشت‌های فراوان آب آن در شهر مجاور، امروزه این توانایی را تا حدود زیادی از دست داده‌ست.
👈با کاهش روز به روز آب این قنات و در کنار آن بی تدبیری دست اندرکاران امر کشاورزی در دهه‌های اخیر، صنعت کشاورزی و دامپروری شهر وزوان آهسته آهسته رو به رکود گذاشت و با کوتاه کردن دست مالکان از زمین‌هایشان در سال‌های گذشته به بدترین وضع ممکن رسیده‌ست.
👈رکود صنعت کشاورزی و سنگ اندازی در مسیر جوانانی که علیرغم وضع اسفناک اقتصاد شهر و منطقه میل به سرمایه گذاری در این مسیر دارند، شهر را آرام آرام به سمت تخلیهء جمعیتی سوق می دهد.

اتفاقی که تنها و تنها به سود شهرهای اطراف است که از این جمعیت فعال در پیشبرد روز به روز خود سود می برند.
ادامه دارد…

@vazhgoon_nevesht

۵ امتیاز بدید!

بازدیدها: ۱۱۴

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.