حسن روستا عضو هیات مدیره بانک ملت در مراسم معرفی پایتخت کتاب ایران:

عضو هیات مدیره بانک ملت در مراسم معرفی پایتخت کتاب ایران: حمایت از عرضه کتاب و کتابخوانی، از افتخارات ویژه بانک ملت است

 عضو هیات مدیره بانک ملت اظهار داشت: حمایت از عرصه کتاب و کتابخوانی از افتخارات ویژه بانک ملت در دوره جدید است که آن را در آینده به صورت پررنگ تر ادامه خواهد داد.

به گزارش روابط عمومی بانک ملت، حسن روستا در مراسم معرفی پایتخت کتاب و روستاها و عشایر دوستدار کتاب با بیان این نکته که این بانک افتخار دارد که نام زیبای ملت را همراه خود دارد افزود: بانک ملت به صورت جدی رسالت اجتماعی خود را در سطح کشور ایفا می کند که از جمله آنها حضور فعال در عرصه مدرسه سازی، ساخت خانه های بهداشت، احداث خوابگاه های دانشجویی و خرید نقدی گندم از کشاورزان است.

وی از اختصاص یک میلیارد ریال به یکصد روستای کشور برای خرید کتاب خبر داد و گفت: افتخار بانک ملت در عرصه جدید و دوران فعالیت دولت تدبیر و امید، این است که در امر مقدس کتاب و کتابخوانی در کنار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور فعال دارد.

روستا اعلام کرد که بانک ملت با حمایت شخص مدیرعامل و اعضای هیات مدیره، در سال آینده گزارش خوبی از مشارکت در زمینه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در کشور ارائه خواهد کرد.

وی با بیان این نکته که کشور نیازمند افزایش دانایی برای رسیدن به توسعه و پیشرفت است، اعلام کرد که بانک ملت تمام تلاش خود را در این زمینه به کار خواهد گرفت.

عضو هیات مدیره بانک ملت تاکید کرد که این بانک برای حمایت از طرح های برگزیده کتابخوانی در شهرها و روستاها به عاملیت بنیاد ملت، آمادگی کامل خود را اعلام می کند.

بر اساس این گزارش، در مراسم معرفی پایتخت کتاب و روستاها و عشایر دوستدار کتاب، بانک ملت حمایت از طرح های برگزیده در عرصه کتاب و کتابخوانی، ساخت کتابخانه و  همچنین اعطای تسهیلات برای تاسیس، نوسازی و تجهیز کتابفروشی ها در شهرها و روستاهای برگزیده را متقبل شد.

وزیر ارشاد مطرح کرد

امیدواری برای پایتختِ کتابِ دنیا شدن شهری از ایران

» سرویس: فرهنگی و هنری – ادبیات و نشر

وزیر ارشاد در مراسم پایانی دومین پایتخت کتاب ایران گفت: دیری نخواهد پایید که یکی از همین شهرهای پایتخت کتاب در ایران به عنوان پایتخت کتاب در دنیا انتخاب خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم پایانی دومین جشنواره «انتخاب پایتخت کتاب ایران» و «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» که ۱۷ اسفند در تالار وحدت برگزار شد گفت: کتاب‌خوان‌ها در شهرها و روستاها سرچشمه دانش و بصیرت‌اند. کتاب کالایی لوکس، وارداتی و مدرن نیست. همواره در طول تاریخ ایران با کتاب مأنوس و به کتابخانه‌های بزرگ مجهز بوده ‌است. متأسفانه این روزها شاهد ریزش عظیم کتاب‌خوانی در روستاها هستیم اما خوشبختانه این جشنواره با همت روستاییان و با موضوع کتاب آغاز شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین افزود: برگزاری این جشنواره و هر کاری که در روستاها باشد خیرش به همه کشور می‌رسد. کتابخانه‌ها محلی برای فعالیت‌های اجتماعی هستند و صرفا به فعالیت فرهنگی اختصاص ندارند. آن‌ها نقش مهمی در پایداری روستا ایفا می‌کنند. همین کتابخانه‌ها محلی برای تبادل دانسته‌های کشاورزی و اطلاعات مربوط به زنان شده‌اند. این جشنواره نیز با همت و همکاری نهادهای غیردولتی، صنفی و فرهنگی با نهادهای دولتی برگزار شده است.

او با بیان اینکه هر کتابی منشأ پیشرفت است، اظهار کرد: من بر این باورم هر کتابی که در برابر یک روستایی گشوده می‌شود بذر دانایی را در دل او می‌کارد. این نهال به درخت تنومند فرزانگی تبدیل خواهد شد. این جشنواره در مدت کوتاهی تحول‌های مهمی را رقم زده است. امیدوارم از دل این روستاییان که برگزیده شده‌اند به زودی دانشمندان آینده‌ساز ایران بیرون بیایند.

جنتی همچنین درباره پایتخت کتاب ایران گفت: این ایده جذابی است. می‌دانم کشور ما به رقابت‌های این‌چنینی نیاز دارد تا کتاب به سبد کالای خانواده اضافه شود. این جشنواره یادآوری می‌کند که ما در کنار پایتخت سیاسی و پایتخت اقتصادی به پایتخت کتاب هم نیاز داریم. دیری نخواهد پایید که یکی از همین شهرهای پایتخت کتاب در ایران به عنوان پایتخت کتاب در دنیا انتخاب خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد در ادامه اظهار کرد: نکته مهم این ایده ابتکاری این است که ساختار و تحقق اهداف به خوبی در آن پیش‌بینی شده است و فرقش با سایر جشنواره‌ها در همین نکته است. همچنین این جشنواره با کمترین هزینه موجود و با مشارکت نهادهای غیردولتی و مردم برگزار شده است. در انتخاب و داوری هم مشارکت‌های محلی به چشم می‌خورد.

در ادامه مراسم سیدرضا صالحی امیری مشاور رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در سخنانی گفت:‌ بدون کمترین اغراق باید بگویم بیش از دو سال دوره تصدی آقای جنتی و معاونان‌شان منشأ خدمات زیادی بوده است. اهل قلم و اندیشه از این موضوع رضایت دارند و برای دولت تدبیر و امید باعث افتخار است. حضور روستاها و عشایر در این جشنواره بسیار خوب است زیرا پیش از این در تهران تمرکز غیراصولی شکل گرفته بود که حضور استان‌ها را در فعالیت‌های فرهنگی کم‌رنگ می‌کرد.

او افزود: استان‌ها ظرفیت‌های بزرگی دارند چنان که در اهواز که در دوره قبل پایتخت کتاب شد جنب و جوش‌هایی صورت گرفت. با این کار ما یک قدم به عدالت فرهنگی نزدیک شده‌ایم. حضور فعال صنفی و مدنی، هیأت‌های فرهنگی و ناشران در این جشنواره دیده می‌شود. این حرکت قابل تقدیر در فضای جدید به‌وجود آمده است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان اینکه گسترش عرصه تَولی‌گری به جای تصدی‌گری یکی از نکات مهم فضای جدید است، افزود: دولت باید در عرصه فرهنگ، سیاست‌گذار، حمایت‌گر و نظارت‌کننده باشد، اما اجراکننده نباشد. در عرصه فرهنگ باید کارها به نهادهای فرهنگی داده شود. چنان‌که قدم‌های جدیدی در ارائه مسئولیت برگزاری نمایشگاه‌ کتاب به بخش غیردولتی، نهادهای صنفی و مدنی داده شد.

صالحی امیری این جشنواره را نماد رقابت سالم دانست و بیان کرد:‌ جشنواره‌ها باید تکرار شوند تا عدم تمرکز در تهران را به دنبال داشته باشند و قدم‌های مثبتی در این راه بردارند. اینکه فضای فرهنگی را به خارج از تهران ببریم بسیار خوب است. آقای روحانی باعث شکوفایی و هم‌نوایی اهل اندیشه در کشور شده‌اند، به همین سبب حرکت‌های جدیدی در این عرصه می‌بینیم.

مشاور رئیس جمهور گفت: فضای باز فرهنگی دستاورد این دولت است. ثبات و آرامش فکری فضایی ایجاد کرده که همگان بتوانند بنویسند، فکر کنند، بگویند و کارهایشان را پیش ببرند. ترس جای خود را به امید،‌ بداخلاقی جای خود را به اخلاق، ناامنی به امنیت، دل‌آزردگی به آرامش، بی‌حرمتی به کرامت، و انتقام‌جویی به همدلی داده است.

به گزارش ایسنا، سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم بیان کرد: جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و معرفی پایتخت کتاب ایران اتفاقی بود که با اهداف مشخصی شکل گرفت. همچنین فرصتی برای بخش‌های دولتی، عمومی و خصوصی برای هم‌افزایی در راستای بهبود زیرساخت‌های نشر و کتاب پدید آمده است.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مقایسه دو دوره جشنواره پایتخت کتاب ایران و روستاها و عشایر دوستدار کتاب اظهار کرد: سال گذشته ۶۴ شهر و نزدیک به ۶۴۰ روستا شرکت کردند اما امسال علاوه بر ۹۹ شهر و بیش از ۸۰۰ روستا، عشایر هم به این جشنواره اضافه شدند که این نشان از پیشرفت این جشنواره است. همچنین یکی از معیارهای این دوره میزان محقق کردن برنامه‌ها بود. از شهرهایی که در مرحله نهایی انتخاب شدند بازدید میدانی شد. طرح‌های امسال هم از لحاظ کیفیت، فاصله کمتر با اجرا و ضمانت اجرایی بهتر برای تحقق بررسی شدند.

صالحی با بیان اینکه سال گذشته براساس برنامه‌ها اهواز اولین پایتخت کتاب ایران شد، گفت: دو سال زمان به اهواز داده شده است تا برنامه‌های ارائه‌شده خود را به مرحله اجرا برساند تا نمره‌های بعدی را دریافت کند. با وجود اینکه اهواز تجربه اول بود امروز بعد از یک سال در رتبه‌بندی تولید کتاب از مقام بیستم به مقام دهم رسیده است. تیراژ کتاب در این شهر ۵۰ درصد افزایش یافته و سایر نشانه‌های پیشرفت در حوزه کتاب در آن دیده می‌شود. امیدوارم این جریان نهضت مدنی را برای رونق کتاب‌خوانی به وجود بیاورد.

در پایان مراسم با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، سید رضا صالحی امیری مشاور رئیس جمهور و رئیس کتابخانه ملی، سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی، سیدابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی، و حجت‌الاسلام سلیمانی دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، لوح تقدیر، تندیس و جایزه ۱۱ روستای برگزیده و دومین پایتخت کتاب ایران اهدا شد.

همچنین حسن روستا مدیر بنیاد ملت به عنوان حامی جشنواره زمان دریافت تقدیرنامه بیان کرد: امروز افتخار بانک ملت است که در عرصه کتاب‌خوانی در کنار وزارت ارشاد حضور دارد.

به گزارش ایسنا، در دومین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران، شهر نیشابور به عنوان پایتخت کتاب ایران، شهر بوشهر به عنوان شهر دوم پایتخت کتاب ایران و شهر شیراز به عنوان شهر سوم پایتخت کتاب ایران معرفی شدند.

شهرهای یزد، شهرکرد و شهرری دیگر نامزدهای پایتخت کتاب ایران بودند.

برگزیدگان دومین جشنواره «روستاها و عشایر دوستدار کتاب» نیز به شرح زیر معرفی شدند:

ردیف / روستای برگزیده / بخش / شهر / استان

۱ منطقه عشایری تمندرکوه (دهستان فرسش) / بربرود شرقی / الیگودرز / لرستان

۲ شمسی / مرکزی/ اشکذر/ یزد

۳ لایزنگان/ رستاق/ داراب/ فارس

۴ درب کلات/ پاتاوه/ دنا/ کهگیلویه و بویراحمد

۵ فولادلو قویی/ مرکزی/ بیله سوار/ اردبیل

۶ چهارروستایی/ ریگ/ گناوه/ بوشهر

۷ شاهنجرین/ قروه درجزین/ رزن/ همدان

۸ داشخانه/ مرکزی/ مهاباد/ آذربایجان غربی

۹ قلعه خان/ سملقان/ مانه و سملقان/ خراسان شمالی

۱۰ سفتجان/ مرکزی/ فریدن/ اصفهان

۱۱ رمین /-/چابهار – سیستان و بلوچستان

روستای رمین به دلیل “فعالیت‌های گسترده کتاب‌خوانی و استمرار فعالیت‌هایش” به عنوان روستای برگزیده برگزیدگان معرفی شد.

روستاهای تقدیری نیز به شرح زیر معرفی شدند:

فرخ‌آباد زیبادشت/ مشکین‌دشت/ فردیس/ البرز

خانم‌آباد/ مرکزی/ کامیاران/ کردستان

شرف‌آباد/ رستاق/ اشکذر/ یزد

ناچیت/ سیمینه/ بوکان/ آذربایجان غربی

خاوه اردهال/ مرکزی/ دلیجان/ مرکزی

افچنگ/ مرکزی/ سبزوار/ خراسان رضوی

رئیس‌آباد/ مرکزی/ ابرکوه/ یزد

دستگرد امامزاده/ فرخ‌شهر/ شهرکرد/ چهارمحال و بختیاری

دستجرد/ لالجین/ بهار/ همدان

قزانچی/ مرکزی/ کرمانشاه/ کرمانشاه

۶ امتیاز بدید!

بازدیدها: ۱۳۹۴

مطالب مرتبط

۱۴ دیدگاه‌

 1. احمد وهاب گفت:

  حاج حسن روستا افتخار شهر وزوان و منطقه هستند . سلامتی و سعادت و توفیق روزافزون شما را از درگاه ایزد منان خواهانم

 2. علی گفت:

  جناب اقای روستا با سلام

  ما وزوانیها به همشهری های خود در هر پست و مقامی که باشند افتخار کرده و از آنها می خواهیم که اگر در توانشان می باشد،از حق و حقوق این مردم بی پناه حمایت کنند ،نه اینکه حق دیگران را ضایع تا ما به حقوق دیگران دست یابیم بلکه از حقوق به حق خودمان دفاع نمایند.در خصوص همین قنات وزوان شما ها که دستی بر آتش دارید ،می توانید صدای مظلومانه این مردم را به گوش مسولین بلند پایه رسانیده تا کاری انجام دهند،از مسولین منطقه که خسته و نا امید شده ایم.
  با آرزوی توفیق و موفقیت شما
  از همشهری های ساکن در تهران

 3. حسن روستا گفت:

  با سلام مراتب آتش سوزی قنات تاریخی وزوان به مقامات ذیربط گزارش شده ودر حال پیگیری هستم

  • احسان گفت:

   احسنت حاج حسن….امام زمان محافظ شماباشد

  • دلواپس گفت:

   #همینجوری
   #وژگون_نوشت
   #قنات_بزرگ_وزوان
   🔹مبحث قنات بزرگ و تاریخی وزوان بر خلاف نظر خیلی از همشهریان متجدّدمان، موضوع کوچک و ساده‌یی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت.

   🔹تجاوزات گستردهء سال‌های اخیر ………………………… به حریم این اثر تاریخی ضربات هولناکی به وضعیت کشاورزی مردم وزوان وارد آورده.
   مسدود کردن مسیر این قنات و تقلیل آن از چهل و پنج کیلومتر به دو کیلومتر را جز با نام خیانت و…………………….، با نام دیگری نمی توان خواند.

   🔹قناتی که علیرغم تمام ضربات وارده همچنان به دلیل خصوصیات خارق العاده اش آب بخشی از زمین‌های کشاورزی شهر را تامین می کند و همین مانعی است در مقابل زیاده خواهی های …………………………

   👈مستنداتی که در سال‌های اخیر با پشتوانهء نوشته‌های افرادی از قبیل م . م ، م .ف ، ع.ش و … در منطقه ایجاد شد و با سکوت گستردهء مسئولین سیاسی شهر مواجه گردید، یکی از اقدامات برنامه ریزی شده برای تخریب این قنات بود.

   👈ثبت مشخصات منحصر به فرد قنات تاریخی و بزرگ وزوان به نام قنات فراموش شدهء ………… با جعل و تحریف تاریخی گسترده، حتی همشهریان خودمان را هم به بیراهه کشاند و آنان را به حمله به دروازهء خودی واداشت.

   👈در اولین اقدام، م.م در کتاب ارزشمندش (؟!)، سدّ ساخته شده از ساروج قنات وزوان را در چند سطر ناقابل به قنات ………….. منتقل کرد و حتی برای اثبات غنای تاریخی قناتشان بدون هیچ سندی مدعی شد که نام “……….” قبل از حملهء اعراب “اهورا مَزداباد” بوده و توسط اعراب “اهورا” که خدای زردشتیان است از ابتدای آن حذف شده.

   👈وی حتی مدعی شد که دکتر عبدالکریم بهنیا در کتاب خود از قنات ……….. به عنوان یکی از ساخته‌های عجیب دست بشر نام برده است. و برای خالی نبودن عریضه، مقداری از خصوصیات عادی قنات وزوان را نیز در کنار قنات ……………………………، ذکر کرد

   این مطلب ادامه دارد…

   @vazhgoon_nevesht

 4. همشهری گفت:

  قنات و بانک کاملا سنخیت باهم دارند .

 5. رضا گفت:

  پاسخ همشهری
  مگر معلمی با کشاورزی سنخیت دارد؟ دلیلی هم ندارد که داشته باشد هر فردی که حامی آثار باستانی باشد را باید سپاس گفت.این گوی و این میدان شما هم بفرمایید تا سنخیت پیدا کند.

 6. .علی گفت:

  افتخار وزوانی حاج حسن دوستت داریم در پناه حق باشید

 7. همشهری گفت:

  و ستاره ای از شهر وزوان بر آسمان ایران می تابد. حاج حسن خدا پشتو پناه تو باشه.

 8. majid گفت:

  جناب آقای حاج حسن روستا خداوند بر توفیقاتتان بیافزاید،افتخار شهرما هستید.

 9. بهروز گفت:

  اینجوریا هم نیست

 10. Johnk798 گفت:

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read? dadgagkgbade

 11. Johnd14 گفت:

  Some genuinely prize content on this internet site, bookmarked. dedabdddcagg

 12. Smithg529 گفت:

  I am impressed with this website, rattling I am a big fan. eceddgfdccaekdcd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.