محمد تقی معینیان:ضرورت شرکت فعال در انتخابات و انتخاب نماینده اعتدال گرا

صبح وزوان در جهت رسالت رسانه ای خود و آگاهی عموم انتخاب کنندگان از وضعیت  و استفاده بهینه از داشته های موجود در انتخابات پیش رو  ،همانطور که قبلا نیز به آگاهی رسیده بود در نظر دارد که نسبت به انعکاس دیدگاهها و نظرات اهل فن و همچنین سوابق و خدمات کاندید های محترم ،اطلاع رسانی و نه طرفداری از کاندیدی خاص نماید .در این رابطه مطلبی از استاد محمد تقی معینیان از فرهنگی های  محترم دهه های ۵۰ و ۶۰ میمه به این سایت ارسال گردیده که عینا  تقدیم شما کاربران عزیز می گردد.

ضرورت شرکت فعال در انتخابات و انتخاب نماینده اعتدال گرا

در حالی انتخابات مجلس شورای اسلامی از راه می رسد که کشور و به تبع آن شهرستان شاهین شهر و میمه از جهات مختلف در وضعیت چندان مطلوبی قرار ندارند.
اگر چه برجام با تدبیر دولت آقای روحانی و وزیر خارجه خردمندش به فرجام رسیده است، اما کشور هنوز با مشکلات عدیده ای درگیر است. تندرویها و اقدامات دولتهای نهم و دهم شرایطی را برای کشور فراهم نموده اند که محو آثار آنها سالیان سال بطول خواهد کشید متاسفانه در حال حاضر کشور از لحاظ اقتصادی در رکودی کم سابقه بسر می برد. خزانه تهی گشته، بازار کسب و کار بی رونق شده، بنگاه ها و شرکت ها در آستانه ورشکستگی قرار دارند. سرمایه های اجتماعی داخلی و اعتبارات خارجی کشور که طی هشت سال دولت پیشین به شدت آسیب دیده، هنوز کاملاً بازسازی نشده و در شرایط بحرانی قرار دارند.
طبقه ضعیف و متوسط جامعه که در انتخابات سال ۹۲ بارقه های امید درونش روشن گشته، هنوز در انتظار به سر می برد و اعتمادش برای حضور در صحنه های اجتماعی و کار و فعالیت جلب نگشته است.
از همه مهمتر وضعیت رقت بار محیط زیست کشور است. منابع آبی به کمتری مقدار خود رسیده است. اکثر دریاچه ها، تالاب ها، رودخانه ها و قنوات و چاههای عمیق خشک گشته یا در شرف خشک شدن و مرگ قرار گرفته اند.
میزان آلودگی آب و هوا در شهرهای بزرگ به وضعیت قرمز و هشدار دهنده رسیده است، به همه اینها اضافه کنید افزایش میزان خودکشی، طلاق، اعتیاد و روی آوردن جوانان به مواد روان گردان و خروج نخبگان و سرمایه ها از کشور و سیستم آموزشی ناکارآمد که بجای نشاط و سرزندگی و ارتقا مهارتهای زندگی سیاسی و اجتماعی، همچنان سنتی و شعار محور و متکی بر حفظیات به کار خود ادامه می دهد.
در این فضا رد صلاحیت بسیاری از فعالین اجتماعی و سیاسی (افراد خوش نام و محبوب) در سطح کشور، بر میزان دلسردی ها، ناامیدی و یأس فزاینده اجتماعی افزوده است و انگیزه مشارکت طرفداران آنها را برای حضور در انتخابات پایین آورده است. اگر همه دشواری ها و معضلات را به کناری بنهیم افزایش ناامیدی و یأس و افسردگی کافی است همچون موریانه یک جامعه را از درون بی صدا و خاموش تهی و بسیار آسیب پذیر گرداند.
هر جامعه و ملت پویا به امید زنده است با امید و بازسازی اعتماد عمومی می توان از سرزمین سوخته، مملکتی آباد، پیشرفته و سربلند ساخت. حال در چنین شرایطی وظیفه نخبگان و تحصیل کردگان جامعه چیست؟بایداذعان کردکه تحولات سیاسی و بحران های ناشی از تندروی ها درگذشته، درسهای آموزنده زیادی به نخبگان جامعه داده است. امروز جوانان تحصیل کرده و نخبگان درک می کنند که اگر مشارکت آنها در انتخابات ضعیف باشد و از کاندیدای معتدل و تحول خواه حمایت نشود. خطر تسخیر مجلس توسط ضعیف های تندرو وجود دارد. ما همه مسئول هستیم، نخبگان جامعه موظف هستند برای داشتن ایرانی آبادتر، وزن کاندیدای معتدل و خردگرا را در هر کجا که هستند بالا ببرند و مورد حمایت قرار دهند. تا این عزیزان به مجلس راه یابند تا سنگی را از پیش پای چرخ توسعه کشور بردارند و اجازه ندهند نیروهای تندرو، منفعت طلب و خودسر با راه یابی به مجلس باعث سنگ اندازی در پیش پای توسعه کشور گردند.
باید توجه داشت در هیچ کجای دنیا با بی صبری، بی تابی و رفتارهای احساسی، عاطفی، تنش و درگیری و خشونت ورزی، پیشرفت، آبادانی و توسعه حاصل نیامده است. مجلس در شرایط فعلی کشور نیاز به انسانهای باحوصله، متفکر، خردورز، قانونگرا، و پایبند به قاعده بازی و آزاد اندیشی دارد. باید در مجلس افرادی حضور یابند که به دور از قشری نگری، هیاهو، سیاست زدگی با عقلانیت، تفکر و بهره گرفتن از خرد جمعی و تعامل با دولتمردان گره های معضلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و زیست محیطی جامعه ایرانی را با حوصله یکی یکی بگشایند. خوشبختانه در شهرستان شاهین شهر و میمه، از میان تأیید صلاحیت شدگان نیروی معتدل، صاحب تخصص و دارای علم نظیر سید بزرگوار حجت الاسلام حسینی وجود دارد. فردی که شیوه زندگی و روش و منش فکری اش با دولت اعتدال گرا و تدبیر و امید فاصله چندانی ندارد. جوانان تحصیل کرده و نخبگان جامعه باید با روشن گری افراد جامعه، آنها را با شرایط فعلی کشور و اهمیت حضور حداکثری آنها در انتخا بات و انتخاب نماینده اعتدال گر و تحول خواه شهرستان آگاه و تشویق نمایند.
در حال حاضر مهمترین موضوع کشور، انتخابات مجلس شورای اسلامی است. چرا که یک مجلس معتدل و با تدبیر در کنار یک دولت اعتدال گرا و با تدبیر در یک تعامل سازنده و البته نه طبیعت محض، می تواند با نظارت غیرمغرضانه، فراجناحی و عقلانی با تصویب و اصلاح قوانین در جهت تسهیل روند توسعه کشور، کشور را از بزنگاه های خطرآفرین و دلهره آور که پیش روی آن قرار دارد، عبور دهد. وظیفه جوانان تحصیل کرده و نخبگان جامعه است که در هر کجا که ساکنند (در شهرها، روستاها، محله و محیط های کاری و اداری) بر خود وظیفه بدانند برای مردم روشنگری کنند، باید به مردم توضیح دهند که کشور در چه وضعیتی از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی قرار دارد. و چرا باید با همه تنگ نظری هایی که اعمال شده است همه باید با شور و اشتیاق در انتخابات شرکت کنند و با انتخاب نیروهای متعهد، متخصص، معتدل و تحول خواه، مجلسی بسازند که حامی و یار و یاور دولت در شرایط فعلی باشد باید نهاد قانون گذار کشور در کنار قوه مجریه و با تفاهم و همدلی در صدد رفع مشکلات کشور برآیند.

محمد تقی معینیان

۴ امتیاز بدید!

بازدیدها: ۳۰۴۷

مطالب مرتبط

۶ دیدگاه‌

 1. علی گفت:

  آقای معینیان هم همانند آحاد جامعه نظرش را گفته همانطور که ما هم نظر خود را داریم
  در کالبد عشق اگر گریه و زاری داری
  روح من خش خش ………………

 2. حسین گفت:

  شرکت در انتخابات دفاع از حق قانونی خود برای انتخاب نماینده می باشد و نگاه کردن به سمت و سوی گروه و یا جناح از آنجایی که گروه ها و جناحهای ما فقط در چنین شرایطی فعال می شوند و فاقد ساز و کار تشکیلاتی بوده و نیروی مورد نظر را پرورش نمی دهند به نظر بنده کار درستی نبوده و می بایست تحقیق کرد که چه کسی دلسوزتر از دیگران بوده و واقعا برای مردم و مملکت کار مثمر ثمری بیشتر انجام داده است .پس گول گروه و جناح و…….را نخوریم و نماینده واقعی و محق را انتخاب کنیم

 3. نیما گفت:

  آقای معینیان حق مطلب را ادا کردید و همه آن چیزی که باید می گفتید گفتید ،حال دیگه این مردم هستند که چه تصمیمی بگیرند امیدوارم که بهترین تصمیم و انتخاب را بگیرند

 4. آزاد گفت:

  بعضی ها با حرف های قلنبه سلنبه می خواند خودشان را نشان بدند و از ارزشها می گند و فکر می کنند که مردم نه ارزش دارن و نه ارزش را می فهمند مثل فلان آقا که در سایت دشمن میره و مطالبشو می نویسه و فکر می کنه که مقام و ارزشش بالا می ره آخه بگو بدبخت تو اگر ارزش می دونستی چیه اول از همه به داشته های خودت ارزش می ذاشتی و بعد از مردم می خواستی که ارزشی فکر کنند واقعا فکر می کنید مردم نمی فهمند یا اینکه مثل کبک سرتون را کردید زیر برف و فکر می کنید با یه مدرک قلابی ………. که معلوم نیست از کدوم دانشکاه گرفتی و با کدوم رابطه وارد دانشگاه شدی در حدی می باشی که برای مردم تعیین تکلیف می کنید ؟ نه مردم خودشون هم ارزشی هستند و هم ارزشها را بهتر از شما می فهمند و هم می دونند ، پس حرف مفت نزن که حرف زدن راحته عمل خودت چی را می گه.

 5. وزوانی اصیل گفت:

  آقای معینیان اگر مطلبی را برای سایت صبح وزوان ارسال کرده ،همین رو برای سایت صبح میمه هم فرستاده اگر چه توسط آن سایت گزینش شده و به قول معروف سانسور گردیده ولی اینو می خوام به آقای وهاب بگم که اشکالی نداره مطالبتو جا های دیگه ای هم چاپ کنی ولی این ارزش رو قائل شو و یک نسخه هم به سایت صبح وزوان بفرست تا کی می خوای………………

 6. محمد گفت:

  ترجمه متن فوق:
  آقای معینیان
  من نوه غلام علی هستم و می خواستم در باره مطلبی که در خصوص سید فرهاد نوشته بودید بیشتربدانم.