به بهانه پتروپالایش بر زمین مانده

“بخشنده””ایجاد اشتغال و سر و سامان دادن به اوضاع کاری جوانان به خصوص جوانان منطقه فلات مرکزی وزوان همواره از دغدغه های مسولین و مردم منطقه بوده و خواهد بود با این تفاصیل که مردم و مسولین به دنبال حل یک مشکل می گردند و نه ایجاد هزاران مشکل جدید.

منطقه بکر فلات مرکزی اگر از تمام امکانات محروم بوده لااقل دارای هوای پاکیزه و به دور از آلاینده ها می باشد و فکر نمی کنم مردم این دیار به این راحتی حاضر به معامله از دست دادن این نعمت الهی در برابر ایجاد اشتغال و سود آوری برای عده ای خاص باشند.اگر قرار است کاری اقتصادی و یا سرمایه گذاری در منطقه صورت گیرد،می بایست تمام جوانب کار از جمله مزایا و معایب آن مورد ارزیابی کارشناسان محلی و خبره قرار گرفته و بعد تصمیم به اجرایی شدن آن گرفته شود.

بررسی های انجام شده نشان می دهد در مناطقی که صاحب پتروشیمی ودر کل کارخانه های تصفیه نفت و مشتقات(پالایشگاهها و…..)آن گردیده اند،از همان ابتداء یکی از ارزنده ترین نعمت های الهی یعنی هوای پاکیزه را از دست داده و به دنیال آن مردم منطقه هر روز با مرض جدیدی دست و پنجه نرم می کنندو در این رابطه انواع و اقسام سرطانهای حادث شده برای کارکنان اینگونه مجتمع ها را هم نباید نادیده گرفت.نمونه بارز آن پالایشگاه و پتروشیمی اصفهان می باشد که در هنگام عبور از کنار آنها با استشمام بوی متعفن مواد سمی ،می توان حس کرد که با افتتاح چنین کارخانه ای در منطقه چه فاجعه  غیر قابل جبرانی اتفاق خواهد افتاد.

پس بیایم کمی عاقلانه تر فکر کنیم و به دنبال صنایعی بگردیم که فاقد آلودگی هوا و محیط زیست بوده و یا لااقل آلودگی کمتری ایجاد می نمایند و هرگز نگذاریم که پای صنایع آلوده کننده ای مثل پتروپالایش ۲و امثالهم.و……به منطقه فلات مرکزی باز شود.

 

۱۸ امتیاز بدید!

بازدیدها: ۷۱۴

مطالب مرتبط

۲۶ دیدگاه‌

 1. آرش گفت:

  بروید به شهر شازند که در کنار پتروشیمی شازند قرار گرفته یه سری بزنید تا ببینید که پتروشیمی چقدر برای منطقه زیانبار بوده از انواع سرطانها گرفته تا هوای آلوده که نصیب مردم آن منطقه شده است.

 2. رضا گفت:

  ما وزوانی ها هرگز اجازه احداث چنین کارخانه ای که بجز نکبت و خواری و الودگی ،چیزی نصیب ما نمی کند را نخواهیم داد.بروند و در بیابانهای پایین ونداده حدود ۲۰ الی ۳۰ کیلومتری آن را احداث نمایند.وقتی چنین کارخانه ای احداث شود بوی کند و سمی آن با یک باد روی وزوان می نشیند.

 3. محمد صاحبقرانی گفت:

  مگه قراره پترو پالایش دوباره بیاد؟

  • علی گفت:

   با سلام
   عده ای در حال تلاش و رایزنی می باشند و آن را رسانه ای کرده اند شاید موفق شوند ولی کور خوانده اند وزوان اجازه احداث کارخانه آلاینده سمی را که آسایش ما را صلب نماید ،نخواهد داد.

 4. محمد گفت:

  با توجه به اینکه این کارخانه نیاز زیادی به آب خواهد داشت ،قطعا بقیه آب زیر زمینی را هم با خود خواهد بلعید و این قنات وزوان بطور کامل خشک خواهد شد از طرف دیگر آلودگی هوا هم که جزء لاینفک پتروپالایش می باشد پس ما نه دوغ شتر می خواهیم و نه دیدار عرب.

 5. !!!!!!!!!!!!! گفت:

  آقای بخشنده و دوستان که به ظاهر فرهنگیان بازنشسته هستند از روی بیکاری این سایتو درست کردید تا جلوی پیشرفت منطقه رو بگیرید یا بقول خودت عاقلانه دارید کار میکنید؟ سوال اول شما چند ساله وزوان نیستید ؟ الان هم که خدارو شکر بیکار نیستید مثل جوان های شهر وزوان پس نمیخواد برای ما تصمیم بگیرید با دوستاتون که نظر میدن یکبار هم که دارند یکار خوب میکنند چهار تا آدم بیکار مثل شما جلوی پیشرفت منطقه رو میگیرن اون از زمان کلنگ زنیش که بیابانی مثل بچه ها قهر کرد نرفت ابن هم از الان که دارند تلاش میکنند این پروژه عظیم احداث بشه تا از مهاجرت و خیلی مشکلات منطقه جلوگیری بشه.
  اون دوست بی سوادی هم که گفته آب قنات میخشکه آقای عزیز طرح کوچیکی نیست و مهندسین محاسب و طراح فکر همه جاشو کردند نه چهار تا آدم بی سواد مثل شما که اصلا از هیچی خبر نداری و غیرت زیادتت هم چشم و هم عقلتو کور کرده حاضرم قسم بخورم اصلا نمیدونی آبش قراره از کجا تامین بشه در ثانی قنات که الان آب داره چه گلی به سر ما زده؟ ثالثا ابن قنات داره ثبت یونسکو میشه اگر خدا بخواد پس انقدر قنات قنات نکن
  آقای بخشنده و دوستان هم شاغلن هم بازنشسته از دو طرف حقوق میگیرن و از جهتی تو وزوان زندگی نمیکنند بیرون نشستند دارن برای ما نقشه میکشند آقا ما دلواپسی شما رو نمیخوایم انقدر چوب لای چرخ نزارید
  مگه اصفهان یا شهر های دیگه که پترو پالایش داره تعطیل شد یا کسی نرفت زندگی کنه خود شما بخشنده جان رفتی تو آلوده ترین شهر ایران داری دود نوش جان میکنی پس حرف های خنده دار نزنید

  همه رفتند از این وزوان ابن حرف های مسخره برای کی میزنید؟ برای پیرمرد و پیر زن ها
  ابن نظر نشون بدید و این مطلب مسخره رو هم پاک کنید

  • علی گفت:

   جناب ناشناس سلام
   -کذب محض بودن مطالبت از جمله اول شروع می شه که یا به اندازه کافی شناخت از سایت صبح وزوان و اهدافش نداری یا اینکه خودت را به آن راه زده ای که رد گم کنی.
   معلومه مطالب را هم خوب می خوانی و هم خوب می فهمی و با کنایه پاسخ می دهی ولی این را بدان که مطلب اراییه شده اگر عاقلانه بیان گردیده نظر بخشنده بوده به عنوان یک شهروند محق اظهار نظر،همانطور که علی رغم ناشناس بودن شما این جرات را به خرج دادم که نظرتان را منعکس نمایم ،قضاوت را بگذاریم به عهده خوانندگان.
   -بنده ساکن وزوان نیستم ولی ۳۵ سال از عمر خود را در آنجا گذرانیده ام و در حال حاضر هم بی خبر از آن نیستم ،ولی طی آن ۳۵ سال هیچ گاه به مشکل شما دچار نگشتم که حسرت شغل دیگران را بخورم بلکه همیشه کار داشتم و تا توانستم کار آفرینی هم کرده ام، ۵۴ سال از عمرم می گذرد و به استثنای روزههایی که در قنداق گذراندم،طعم بیکاری را نچشیده ام و شاید حق با شما باشد وهیچ گاه به دنبال این نبوده ام که برای دیگران تصمیم بگیرم همانطور که هیچ گاه به یاد ندارم که با احساسات و انداختن گناه خود به گردن دیگران مجبور به گرفتن تصمیمی شده باشم که زود کذر بوده و در دراز مدت زیانی را متوجه دیگران کرده باشم.
   -باز هم تکرار می کنم بنده بیکار نیستم و به شدت از تصمیم آقای بیابانی در زمان کلنگ زنی این پروژه به دلایل خاص خودم حمایت می کنم همانطور که شما مخالف می باشید ولی هیچ گاه به خود اجازه توهین به دیگران علی الخصوص معلم های عزیز را حتی به فکر خود راه نمی دهم.
   -از پروژه عظیم گفتی ،بله بنده منکر عظمت پروژه نیستم ولی این را بدان پروژه های بزرگتر از این را به همراه آسیب ها،معایب و محاسنش دیده ام،پس آنقدر هم که شما می فرمایید بیگانه بیگانه نیستم و همانطور که به شدت نگران مهاجرت می باشم ،اعتقاد دارم که جمعیت را می توان جذب کرد به شرطی که محیط زیست سالم و بدون مشکلی داشته باشیم و الا این را بدان تا تهران و اصفهان و……….وجود دارد ،انتخاب آنجاست مگر این که مزایایی داشته باشد.
   از مهندسین محاسب و طراح گفتی ،در خیلی از جا ههایی که ملاحظه می فرمایید فکر همه جا را کرده اند ،پس چرا با این همه مشکل روبرو می باشند و آرزوی یک روز هوای پاک دارند.آب قنات هم که به حمد الله به قول شما خوب است و منتظر ثبت جهانی هم می مانیم.
   -بنده نه از دو جا حقوق می گیرم و نه اطلاعی از حقوق بازنشسته ها دارم و خدای خود را شاهد می گیرم که هیچ گاه برای دیگران نقشه نکشیده و نخواهم کشیدو خودم را نه تنها دلواپس شما بلکه……..نمی دانم بلکه به رسالت خود که نوشتن می باشد ادامه می دهم.و چوبی در کار نیست که لای چرخ شما و دیگران گیر نماید،این را اگر تا بحال متوجه نشدی گذر زمان ثابت خواهد کرد.
   ناشناس عزیز نمی دانم از کدام فرقه ای و به چه نیتی می اندیشی،فقط این را بدان به دیگران احترام بگذار،هیچ گاه مطالب دیگران را مسخره نپندار تا محترم باشی.
   موفق و پیروز باشید

 6. محمد جم گفت:

  صلوات بفرستید!
  حالا انگار فردا صبح افتتاح میشه کارخونه!
  من همه نظر ها رو خوندم.هرکس به نحوی درست میگه ولی اون آقایی هم که واسه شغلو آینده خودش جوش میزنه هم حق داره.ماها بیرون گود نشستیمو میگیم لنگش کن.همه بچه ها وزوون به خاطره تعدیل نیرو یکی یکی دارند از کارخونه ها بیرون میرند.حق داری برادر حق داری.ولی نسبت به توهین هایی که به نویسندگان این سایت کردی ۱ خورده تند رفتی عزیز.آقای بخشنده ۱ خدمت به مردم وزوان کرده که این سایت رو راه انداختن وگرنه اگر هزینه راه اندازیه این سایت رو هم برآورد کنی میبینی ایشون میتونستن با این پول به قوله شما اوقاته بیکاریشونو به بهترین شکل سپری کنند.
  همه نویسندگانه این سایت به خصوص جنابه بخشنده;بنده به نوبه خودم ممنون داره زحمت هاتون هستم ایشالله با قلم زیبا و شیوایه شما شاهده پیشرفته بیشتره شهرمون باشیم

 7. آگاه از همه گفت:

  ناشناس جان شما به دنبال اشتغال هستی کاملا درست ولی به چه بهایی می خواهی به خواسته خود برسی سلامت برایت مهم تر است یا کار البته اگر سلامت وجود نداشته باشد کار فی نفسه معنایی نخواهد داشت.

 8. حسین گفت:

  ناشناس چرا خودت را معرفی نکرده ای نکنه از شهر بالایی هستی و فقط مرغ همسایه غاز است اگر راست می گویید این پترو پالایش را ببرید بالای میمه احداث نمایید چرا از جیب دیگران مایه می گذارید.وزوانیها همانطور که اجازه احداث کارخانه مواد شیمیایی در شهرک صنعتی وزوان را ندادند مطمئن باش این اجازه را هم نخواهند داد.

  • محمد گفت:

   حسین آقا مطمئن باشید که اینکار را میکنند

  • محمد گفت:

   جناب آقای بخشنده سلام شهر دارای شورا وافراد صاحب نظر دیگری هم هست بهتر است اینگونه مطالب را پس از مشورت وکارشناسی دقیق بر روی سایت قرار دهید. تا خدای نکرده شرمند آیندگان نشویم.

  • علی گفت:

   محمد سلام
   هنوز اتفاقی نیفتاده همان شورایی که می گویید به اتفاق کارشناسان دیگر بیاییند و استدلال خود را بیان نمایند تا در اینده شرمنده نباشند بنده کارم اطلاع رسانی است و نه قدرت دیگران را دارم و نه نفوذ دیگران را که مانع کاری شوم ،فقط و فقط اطلاع رسانی می کنم ،رسانه مجازی هستم وزمانی می توانی به بنده خرده بگیرید که نظری را که مخالف نظرم باشد مثل بقیه سانسور نمایم که الحمدالله تاکنون به خود چنین اجازه ای نداده ام و نخواهم داد پس بیایید کارشناسی بحث را ادامه دهیم تا به نتیجه بهتری دست یابیم که خدای ناکرده آینده گان ما را به خاطر کاری که می بایست انجام می شد و نشده و کاری که نمی بایست انجام می شد و شده بازخواست نکنند.از چه می ترسیم ؟ چرا نظرات خود را بیان نمی کنیم تا برایند خوبی داشته باشد .والله افرادی هستند که خود را کارشناس نزد مردم معرفی کرده اند ولی همه نظراتشان صحیح نیست این به وضوح مشخص گردیده.مگر فلکه تخم مرغی را شورای شهر به تصویب نرسانید که اکنون برای رفتن به پمپ بنزین جان به لب می شویم در حالی که همان موقع با همان هزینه ای که کردند می توانستند از خیابان بسیج یک زیر گذر به سمت پمپ بنزین بزنند که مردم خیلی راحتر تردد نمایند.پس چرا نکردند و شما قطع به یقیین بدانید در آینده این فلکه و پمپ بنزین جمع و زیر گذر اجرایی خواهد شد ولی هزینه آن از جیب مردم رفته است.چرا به این راحتی خود را می بازیم و تسلیم محض هستیم؟ کمی بحث و فکر و اندیشه به خود راه دهیم تا موفق شویم نه اینکه هرچه دیگران گفتند راحت بپذیریم.

 9. محمد گفت:

  با سلام خدمت تمامی عزیزان وفرهنگیان عزیز مسئله پترو پالایش بسیار کارشناسی شده است واحداث آن ضرری برای سلامت مردم نخواهد داشت و جهت تامین آب مصرفی آن نیز باید بگویم تا جای که بنده اطلاع دارم با سرمایه گزاری یک سرمایه گزار خارجی می بایستی از کوهرنگ تامین شود.
  با خواندن مطالب فوق یاد اون روزی افتادم که قرار بود شهرک صنعتی مورچه خورت به جای کارخانه های سنگبری احداث بشه ومتاسفانه عده ای به بهانه آلایندگی با بیل وکلنگ به جان ساختمان های نیمه کاره افتاند وانها راتخریب کردن واکنون شاهد عواقب آن هستیم.
  به قول یکی از فرهنگیان بسیار ارزشمند شهرمون ،ما میخواهیم در دود ودم زندگی کنیم و شهرمون درامد داشته باشه ،مهاجرت نداشته باشیم،و………
  پترو پالایشی که میتونه ۵۰۰۰نفر را به طور مستقیم مشغول بکار کنه چرا با بهانه های واهی جلوی آن را میگیرید و افرادی را که به دنبال پیشرفت شهر هستند را نا امید و دل سرد میکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • علی گفت:

   سلام محمد
   ۱-چرا باید سرمایه گذار خارجی برای تامین آب پتروپالایش سرمایه گذاری کند برگشت سرمایه اش چگونه خواهد بود،از کوهرنگ با هزار ……آب آشامیدنی به اصفهان داده اند و……
   ۲-چه زمانی قرار بوده شهرک صنعتی مورچه خورت در منطقه ما احداث گردد مثل اینکه یادتان رفته بابت همین کارخانه های سنگ بی خاصیت مردم اعتراض کرده بودند و نه چیز دیگر.
   ۳-آن فرهنگی ارزشمند به قول شما نظر خودش را گفته نظر بقیه مردم هم شرطه.
   ۴-این ۵۰۰۰ نفر شغل مستقیم را چطور محاسبه کردی ،بنده که حسابرس پتروشیمی شازند بودم و آن پتروشیمی حداقل ۵ برابر این پتروپالایش بود و چون سهامدارش قبلا دولت و در حال حاضر بخش عمومی بود حدود نصف پرسنلش اضافی بودند با این حال سه هزار و خرده ای پرسنل داشت.
   لطفا اگر هم می خواهید مطلبی را اطلاع رسانی کنید با اطلاعات دقیق مردم را در جریان قرار دهید نه اینکه گمراهشان کنید.

 10. فضول محله گفت:

  محمد مگر فرهنگیان جلو اجرای پتروپالایش را گرفته اند یا به قول دوستان چوب لای چرخ گذاشته اند که آنها را خطاب قرار داده اید ،این چه نحو برخوردی است که با فرهنگیان محترم دارید؟

  • محمد گفت:

   جناب فضول محله سلام بنده بر اساس نوشته دوستان که گفته اند نویسندگان سایت فرهنگیان بازنشسته هستند ، این قشر عزیز ومحترم را خطاب قرار دادم.

 11. صبح وزوان گفت:

  جهت اطلاع کاربران محترم باید عرض کنم که صبح وزوان در شهریور ماه ۹۳ با مدیریت محمد علی بخشنده تحت عنوان وبلاگ صبح وزوان در پرشین بلاگ (البته این وبلاگ با ابراز محبت عده ای از دوستان و همشهریان گرامی و…….درمردادماه ۹۴ فیلتر گردید)شروع به کار کرده و آقای حسن اسدی در ارسال مطالب همکاری نزدیکی با این وبلاگ داشته ،تا اینکه در مردادماه ۹۴ با وبلاگ جدید در میهن بلاگ به کار خود ادامه و بعد از پیشنهاد آقای سروش فتاح در مهرماه ۹۴ به صورت سایت مستقل در آمده و هم اکنون افراد زیر با مدیریت و صاحب امتیازی محمد علی بخشنده این سایت را اداره می نمایند:
  ۱-سروش فتاح بعنوان مدیر سایت
  ۲-حسن اسدی بعنوان ارسال کننده مطلب
  ۳- محمد رادنژاد بعنوان ارسال کننده مطلب
  ۴-محمد صاحبقرانی بعنوان ارسال کننده مطلب
  ۵-عباسعلی حدادیان پوشش دهنده نماز جمعه شهر وزوان
  و………………………………….

 12. ر.گویا گفت:

  سلام ،به نظراینجانب بهتر است به جای جروبحث کردن بی ثمر وبی فایده که سرانجامی هم نداردبه سایت محیط زیست کشور سر بزنیدوقوانین احداث صنایع نفت را بخوانید درآ ن جا عوارض ومشکلاتی که اکنون شهرهای بزرگ گرفتارآ ن هستند درقالب مقاله دانشجویی قید شده ، بهتر است پیش از هر اقدامی سنجیده عمل کنیم.
  نکته :در تهران احداث صنایع نوین تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری تعیین شد اکنون جای سوال برای کاربران نیست که در منطقه ما که به حیاط وحش موته همجوار است چگونه احداث کارخانه پترو پالایش به محیط زیست ضر ر نمی زند؟ آ یا خود سازمان محیط زیست اجازه چنین کاری رامی دهد؟ شاید بگویید ۷سال پیش کلنگ احداث زده شده وکار تمام شدست ، ولی قانون جدید اجازه تاسیساتی که محیط زیست را آ لوده کند را نمی دهددر این سایت که گفتم تمام نکات از جانب سازمان محیط ریست کشور اشاره شده است، آیا تهران ویا هر جایی از کشور باهم تفاوتی هم می کند ملاک واصل رعایت فاصله است که تاحالا رعایت نشده ودر دولت جدید داره عملیاتی می شه .(موفق وسربلند وپاینده باشید)

 13. علی گفت:

  سلام مهام وزوانی
  منظور شما شفاف و مشخص نیست لطفا به وضوح مطلب خود را بفرمایید تا همه متوجه گردند.

  • سلام جناب آقای بخشنده
   ابتدا لازمه به خاطر داشتن چنین سایتی از شما تشکر کنم اونم تو زمانی که هیچکس جرأت نوشتن نداره. ا گه به یاد داشته باشید تو زمان نه چندان دوری حداقل ده وبلاگ و سایت فعال داشتیم که درمورد وزوان می نوشتند.
   واما منظور من و امثال من
   بله کاملا درسته منظور ما شفاف نیست چون اینقدر خاک خورده و غبار گرفته که دیگه به قول شما مشخص نیست. و شاید منظور ما اینقدر قدیمی شده که کسی دیگه متوجه نمیشه
   به جای اینکه به اعتقاد شما منظورم رو به وضوح بگم و عده ای اون رو تأیید کنند و عده ای اون رو یک مشت حرف چرت بدونند فقط یه خواهشی ازتون کنم
   خواهشاً اون روزی رو به یاد بیارید که خودتون هم سن و سال ما بودید و شاید هم آنروز ها موقعیت مارو داشتید.

  • علی گفت:

   مهمام سلام
   با تشکر از لطف بی دریغ جناب عالی و آرزوی موفقیت و پیروزی بفرمایید مشکل چیست ،شاید خدمتی از دست حقیر بر آید.
   مرا گیج وگیجتر کردید .چه می خواهی بگی؟ بگو .ما منتظر شنیدن درد دل شما هستیم و با دل و جان هم گوش می کنیم.بگو نترس.حداقل برای من بگو .آن قسمتی هم که خصوصی باشد سانسور می کنیم.

 14. بیکار گفت:

  مگه ما جوونا نمیخوایم تو این شهر زندگی کنیم پس دودش تو چشم خودمون میره اشکال نداره کار باشه آلودگی هم باشه فوقش ۲-۳ سال زودتر می میریم بهتر از بیکاریه که عزت نفس و روح و روان آدمو درگیر میکنه. مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت

  • علی گفت:

   با سلام
   الحمدالله فعلا که بیکار نیستی یه شغلی دست و پا کردی یادته چند روز پیش تو تهرون داشتیم خفه می شدیم ،نتیجه آلودگی همینه.

  • بیکار گفت:

   خب اگه تهرانی ها هم میخواستند بگند آلودگی هواست و جلو پیشرفتو بگیرید که الان باید برا ما هم میخوندند جیبوتی کجایی!!!
   نمیشه که دست روی دست گذاشت تا همه چی گل و بلبل باشه کارم باشه. الانم بیکارم که وبگردی می کنم دیگه!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.