دیدگاه شورای اسلامی شهر وزوان در خصوص بازارچه های سیار

با سلام واحترام
عده ای را اعتقاد بر این است که وجود بازارچه های هفتگی (یکشنبه بازار، سه شنبه بازار و… ) دارای تاثیرات منفی بر اقتصاد شهرها و روستاها ست و موجب خارج شدن بخش اعظمی از سرمایه های نقدی مردم از شهر، ایجاد رکود در کسب و کار فروشندگان داخلی و نهایتا تعطیلی واحد تجاری آنان خواهد شد.

بسیار پیش آمده که منتقدان٬ مقصر اصلی را شورای شهر دانسته و زبان انتقاد نسبت به آن گشوده اند و در این زمینه پاسخ های شورای شهر را نامعتبر ارزیابی نموده و بر نظر خود اصرار می ورزند.

در اینجا لازم است توضیحاتی را ارایه نماییم و قضاوت را به عهده خوانندگان عزیز بگذاریم تا جهت برون رفت از این معضل چاره ای اساسی اندیشیده شود .

همانطور که همگان می‌دانند از سالیان بسیار دور تاکنون ایجاد بازارچه های سیار(تحت عناوین مختلف) در اغلب شهرها و روستا های کشور، امری تقریبا متداول بوده است. طی سالیان اخیر به دلیل افزایش معضلات اقتصادی خصوصا برای اقشار ضعیف و به منظور افزایش اشتغال، رونق بیشتر بازار و تنظیم قیمت اقلام مصرفی مردم ، این امر تعمیم یافته و در اغلب شهرها و روستاهای کشور شاهد توسعه ی این قبیل بازارچه ها هستیم.
آنچه لازم است بدانیم این است که بنا به درخواست جمع کثیری از مردم، تمامی مجوزات قانونی این قبیل بازارچه ها از سوی دستگاه‌های دولتی مسوول صادر گشته و روند فعالیت آنها تا کنون کاملا مبتنی بر قوانین جاری کشور ادامه یافته است.

نقش شهرداری ها در کنار دستگاه های دیگری همچون شبکه بهداشت محیط زیست و غیره ساماندهی و نظارت بر کارکرد آنها می باشد.
با این مقدمه واضح است که شوراهای اسلامی کمترین نقش را در ایجاد بازارچه های سیار به عهده دارند و فقط در انتقال خواسته های مردم و کسبه به سطوح بالاتر، تعیین میزان دریافت عوارض و تصویب آن تاثیر گذار هستند.
البته این امر بدین معنی نیست که شورای شهر در قبال مسایل بازارچه ها بی تفاوت باشد و نسبت به رفع مسائل و مشکلات آن از قبیل؛ تعیین محل بازارچه و کمک در کیفیت بخشی به شرایط آن وغیره ٬ توجهی نداشته باشد.

ما نیز مانند بسیاری از مغازه داران محلی و نیز منتقدین بازارچه های سیار، اعتقاد داریم که وجود این قبیل بازارچه ها به ویژه در شهرهای کم جمعیتی مثل شهر وزوان، در کنار تاثیرات مثبتی که دارند٬ تاثیرات سویی را نیز بر اقتصاد کسبه و شهر برجا خواهد گذاشت و موجبات خروج بخشی از سرمایه و کاهش اشتغال در شهر خواهد شد.
بدین منظور و جهت جلوگیری از این پدیده و کمک به تقویت اقتصاد داخلی بارها بر بومی سازی بازارچه های سیار تاکید داشته ایم و از کسبه محلی در خواست نموده ایم که در این خصوص یعنی بومی سازی بازارچه ها همکاری لازم را بعمل آورند. متاسفانه در این زمینه استقبال وتوجه موثر و شایانی از سوی کسبه محلی صورت نپذیرفته است. اعتقاد ما بر این است که با ورود کسبه محلی به بازارچه از یک طرف و عرضه کالای با کیفیت و دریافت سود کمتر از مشتری، می توان گام اساسی را در جهت تقویت اقتصاد شهر برداشت.
چرا که اگر بنا باشد که شورای شهر با فعالیت کلی بازارچه ها مخالفت نماید و اثرات بعضا مثبت آن رابرای مردم نا دیده انگارد و راه جایگزینی هم برای آن در نظر نداشته باشد٬ قطعا مشتریانی که سالهاست با این قبیل بازارچه ها آشنایی و خو پیدا کرده اند٬ در پی دستیابی به اجناس با قیمت مناسب‌تر به شهر و روستاهای دیگر مراجعه خواهند کرد ومعضلی دیگر بوجود خواهد آمد.
مخلص کلام اینکه٬ حذف این بازارچه ها در ید اختیار شوراها نیست و تنها دستگاههای دولتی که مجوز فعالیت آنها را صادر کرده اند ٬ صلاحیت تصمیم گیری برای حذفشان را دارا هستند. لازم است بدانیم ٬وجود بازارچه ها در شرایط فعلی به یک مطالبه عمومی ٬ بویژه اقشار آسیب پذیر ٬ مبدل شده است که فقط می توان با همکاری کسبه داخلی و با اعمال راه کار های ارایه شده مزبور ونیز فرهنگ سازی مناسب٬ شرایط کمی و کیفی را به نفع کسبه و خریداران محترم تغییر داد چرا که بی توجهی به خواسته مردم تبعات سوء دیگری را در پی خواهد داشت .شورای اسلامی شهر وزوان.

منتظر نظرات شما هستیم…

۱ امتیاز بدید!

بازدیدها: ۱۷۱

مطالب مرتبط

۸ دیدگاه‌

 1. کدخدای محل گفت:

  سلام اصولا ایجاد و گسترش بازارچه های هفتگی نه تنها مضر نیست بلکه باعث ایجاد فضای رقابتی و تعادل در بازار و افزایش کیفیت خدمات و محصولات قابل عرضه میگردد مغازه داران بومی نیز اگر قیمت محصولات آنان مناسب و دارای مزیت رقابتی باشد کسی به بازارچه ها مراجعه نمیکند .
  بنابراین اکیدا توصیه میشود این فرصت را از مردم سلب نکنید و بسترهای رشد و توسعه اقتصادی را با رقابت سالم ایجاد کنید . در فرصتهای بعدی بیشتر توضیح خواهیم داد

 2. ناشناس گفت:

  سفسطه…..
  اختیار تعطیلی و راه اندازی بازارچه ها صددرصد با شورا است و شورا هر زمان بخواهد بازارچه را تعطیل و مکان آنر را جابجا می کند . ظلمی که شورا دوره سوم به اصناف وزوان کرد فراموش نشدنیه ؟!
  به جای نظارت به قیمت کالاها در اصناف وزوان ، به خاطر کیلیویی ۵۰۰تومان ارزانتر ) که آن هزینه های پنهان یک واحد تجاری من جمله اب و برق و مالیات و … ( است ، اصناف وزوان را بیچاره کردیم

 3. کدخدای محل گفت:

  سلام جناب آقای ناشناس عزیز
  اصولا مغازه داران و اصناف محترم پدیده مجهولی تحت عنوان هزینه های پنهان ندارند قیمت پایه + سود معقول + هزینه های سربار + بیمه، مالیات و عوارض، ارزش افزوده کاملا مشخص و قابل سنجش است آنچه مغفول و پنهان است اعدادی فارغ از موارد فوق است که توجیه جنابعالی را ظاهر موجه می سازد . ضمن در تهران کنار بازارهای مهم همواره دستفروشانی وجود دارند که تحت نظارت و کنترل شهرداری بازاریابی میکنند و انواع و اقسام کالاهای خود را به فروش می رسانند .
  البته ناگفته نماند با توجه به مهاجرت افراد از شهر وزوان میزان عرضه بر تقاضا فزونی است که تنها راه فروش بیشتر ارائه کالاها و خدمات با قیمت منطقی و مزیت نسبی نسبت به عرضه کالاها توسط بازارچه های هفتگی است .
  در صورت ضرورت اطلاعات جامع تری متعاقبا تقدیم حضور میگردد .
  از شورای محترم نیز تقاضا میشود نظرات کارشناسی را ملاک عمل قرار دهند و نه توصیه های بومی و منطقه ای هرچند چنین است و قابل تقدیر

 4. صانعیان گفت:

  مغازه داراههای وزوانی بفکر رونق کار نیستند فقط بفکر گران کردن اجناس هستند خوشبختانه اکثر مردم وزوان اجناسشان را از شهر میمه دریافت می کنند حتی شما اگر بازار روزتان را تعطیل کنید مردم وزوان خریدشان را از بازار روز میمه تهیه می کنند تا……………… در رگ و خونتان هست همین هستید پیشرفت ندارید .

 5. داود راحم گفت:

  باسلام
  کسبه باید بیشتر بفکر پیشرفت شهر باشد تا خدا روزی رسان باشد هر سازمان و یا اداره ای در شهر باعث رونق شهر از تمام جنبه ها می شود با استقرار ادارات در شهر باعث رونق اقتصادی ‘سیاسی’اجتماعی’فرهنگی و غیره… می گردد با تشکیل ادارات شغلها بوجود می آید ‘مهاجرت کم می شود ‘جوانان در شهر ساکن می گردند ‘جمعیت شهر جوان می شود ‘کسب و کار رونق می گردد ‘کارگاههای مختلف اشتغال زدایی دایر می گردد .شهری که جمعیت نداشته باشد بازار کسب و کارش برای همیشه تعطیل است .خوشبختانه بهترین شانسی که خداوند به ما داده این است که اکثر روستاها در حاشیه وزوان قرار گرفته ولی متاسفاته توان سیاسی ضعیفی داریم و هرگز از نظر علمی و تخصصی نمی توانیم برای مسولین جایگاه واقعی شهرمان رابه اثبات برسانیم .واین بزرگترین شکست ماست

 6. داود راحم گفت:

  شما ببینید هیچ کس راضی به گفتگو نیست همه در دوسایت وزوان با اسم مستعار نمایان می شوند یعنی اسمهای جعلی ‘اسمهایی که مطالب و نظراتشان را بی ارزش می کند . بیاید نظراتتان را با اسم واقعی بیان کنید شاید مصوب خیر شد و توانستیم بهتر در پیشرفت و توسعه شهر گام برداریم .با پنهان شد و ستار شهر آباد نمی شود

 7. ناشناس گفت:

  آقای کداخدا سلام
  قیاس مع الفارق می کنید. تهران را با وزوان مقایسه می نمایید. مغازه دار وزوانی نه گران فروش است و نه بی انصاف . زمانی که همشهریان محترم به همشهری خود اعتماد نکنند و میوه های بنجل دستفروشی که طی هفته میوه های مانده از شهر دیگر رو به شهر دیگر می برد را می خرند ، توقع پیشرفت و ایجاد اصناف جدید را نداشته باشید . واقع نگر باشیم به چه دلیل به تهران و اصفهان و… مهاجرت کردیم. ؟!!
  اگر خودمان میوه فروش بودیم و کل سرمایه ما تجاری مان باشه اجازه می دهیم یه کیلو خیار در بازار روز بفروش برسه؟! مطمئنا نه .
  در وزوان رقابت به آن شکلی که شما فکر می کنید وجود ندارد… واقع نگر باشید .

 8. کدخدای محل گفت:

  سلام جناب آقای ناشناس
  قیاس بین کلانشهر تهران و وزوان صحیح نیست ولی از نظر اینکه یک دست فروش در تهران در کنار یک سوپرمارکت و یا دکه روزنامه ای که دهها قلم برای فروش دارد و در کنار سوپرمارکتها دوام می آورد و رشد میکند ناشی از ایجاد توازن در قیمت و روشهای سهولت خرید و دهها آیتم دیگر است قبول کنید اجناس مغازه دارها اگر متناسب و منطقی باشد کسی به خودش اجازه نمیدهد از مرز وزوان فراتر رود فارغ از همه این مسائل فرهنگ بدی که در شهر وزوان حاکم است اینکه سعی میکنند از غریبه ها اقلام مورد نیاز خود را تهیه کنند تا یک وزوانی که این موضوع بایستی آسیب شناسی شود و نسب به حل آن اقدامی کارشنانسی نمود . به هرجهت ایجاد فضادی رقابتی در سطح خرد و کلان در تئوریهای اقتصادی پذیرفته شده است و به تهران و وزوان و… ارتباطی ندارد . شرط پایداری در فضای اقتصادی سیاست شفاف و درست و رعایت اخلاق و… است که در این مقوله فرصت پردازش به آن نیست در صورتیکه سوال بفرمائید در خدمتم واقعی بینی این نیست که واقعیتهای ملموس را انکار واحساسات را بر عقلانیت حاکم نمود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.