میراث ناملموس نقالی شهر وزوان در سال ۹۷ ثبت ملی شد

در دهه سوم اسفند  سال ۹۶ بود که مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از ثبت ملی ۱۱ میراث ناملموس استان خبر داد. فریدون اللهیاری گفت: پنج آیین سنت‌های اصیل مردم استان اصفهان مربوط به آیین محرم به تصویب رسید. او افزود: آیین زنجیر زنی پنج محله منطقه تاریــــخــــی رهـنـان که هم ‌اکنون در محدوده مـنطـقـه ۱۱ شهرداری اصفهان قرار دارد، همچنین مراسم آیینی سوگــواری ششمیــن روز شهـادت امام حسین‌(ع) که با شکوه خاصی در شهر نیاسر در شمال استان و از توابع کاشان برگزار می‌شود، سنت تهیه غذای نذری گوشت لوبیا ویژه عزاداران ماه محرم شهرستان کاشان و همچنین آیین نخل‌گردانی روستای «وش» از توابع شهرستان نطنز به مناسبت ایام شهادت امام حسین (ع) از جمله آثار به ثبت رسیده است. او همچنین به ثبت مراسم آیینی «نقالی» در شهر تاریخی «وزوان» از توابع شهرستان شاهین‌شهر و میمه در مرکز استان اصفهان اشاره و بیان کرد: این آیین مذهبی و ملی در حدود صدها سال در این منطقه قدمت داشته و نقالان و پرده‌خوانان در این مدت طولانی مصائب اهل بیت عصمت و طهارت را در واقعه کربلاو همچنین داستان‌های مربوط به شاهنامه فردوسی را با زیبایی تمام برای مردم بیان می‌کردند که با توجه به قدمت آن از خدمات دو نقال منطقه وزوان با نام‌های استاد درویش علی مداح و استاد درویش محمود مداح تقدیر و نام آنها به عنوان حاملان زنده میراث ناملموس این خطه در این پرونده به ثبت ملی رسید. او بیان کرد: همچنین پوشش سنتی مردم روستای تاریخی ابیانه که ریشه در تاریخ کهن این روستا در بیش از هزار سال دارد نیز به تصویب رسید.

 ثبت ملی لباس سنتی ابیانه در نوروز ۹۷ 
ثـــــبـــــت مــلـــی لــبـاس سنتی ابیانه رویداد مهم دیگری در حوزه میراث ناملموس بود که در نوروز سال ۹۷ رخ داد. لـباس سنتی این روســتـای تاریخی کـــه از جمله روستاهــای پـــرگــــردشــگـــــر اســـــتان اصفهان و کــــشـور نیز مــــحـــســوب می‌شود، طرح و رنگی بسیار زیبا و چشم نواز دارد و از جمله جاذبه‌های گردشگری این روستا محسوب می شود. لباس سنتی ابیانه برای مردان، زنان و کودکان به شکل متفاوتی طراحی می شود. این لباس برای زنان شامل شلوار و پیراهن و روسری است. شلوار در گذشته با پارچه سنگین تری دوخته می‌ شد و امروز با پارچه‌ هایی دوخته می‌ شود که سبک تر هستند و شخص در آنها احساس راحتی بیشتری می‌ کند.شلوار بعد از طراحی و برش دوخته و بعد روی آن یراق دوزی انجام می‌ شود. پیراهن زنانه در رنگ‌های سفید، بنفش، قرمز و زرد دوخته می‌‌شود و معمولا هر دختری در ابیانه از هر رنگ یک پیراهن دارد. پس از طراحی و دوخت پیراهن، بسته به سلیقه دوزنده بر روی آن گلدوزی یا پولک دوزی شده و روی پیراهن نواری به نام «یخه» دوخته می‌شود. در گذشته بر روی پیراهن نیم تنه‌ای با نام «کرسی» طراحی می‌‌شده که دارای سجاف و یراق دوزی بوده است و امروز دیگر استفاده چندانی از آن نمی ‌شود. «روسری» سومین تکه از لباس زنان این روستاست و اصلی ‌ترین قسمت از لباس زنان ابیانه محسوب می شود، چون در نخستین برخورد در پوشش زنان دیده می‌ شده است. روسری از پارچه‌‌ای بسیار لطیف و نرم با گل‌ های درشت قرمز تهیه می‌ شده است که ترکیبی از رنگ‌ های سبز و زرد را هم در خود دارد، به این علت که جلوه بیشتری به رنگ زمینه روسری ببخشد. مهم‌‌ترین ویژگی این روسری‌ ها در قدیم این بوده که با وجود بارها شست و شو رنگشان تغییر نمی‌ کرده است. «چادر شب» هم بخشی دیگر از لباس زنان ابیانه است که معمولا از ابریشم تهیه می ‌شود. سربند، جوراب و پاپوش یا گیوه هم دیگر اجزای لباس زنان است.

 ثبت تولیدات صنایع دستی کلات در فهرست میراث ناملموس کشور
مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کلات در آبان  سال ۹۷ درباره این خبر گفت:   تولیدات صنایع دستی شامل ابریشم بافی، گلیم بافی، جاجیم بافی، البسه محلی و سوزن دوزی است. شعبان فرهمند افزود: بیش از ۹۰۰ هنرمند برای تولید صنایع دستی در این رشته‌ها در شهرستان فعالیت دارند. او ادامه داد: مراکز اصلی تولیدات صنایع دستی در شهر زاوین ابریشم، روستای آقداش گلیم و دهستان هزار مسجد جاجیم، البسه محلی و سوزن‌دوزی است.

۰ لایک کنید!

بازدیدها: ۱۳۹

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. رضامصنوعی گفت:

    ازهمکاری وعنایت ویژه همکاران محترم دردوره چهارم شوراهاجهت شروع وپیگیری ودعوت ازکارشناسان حوزه میراث ناملموس جهت به ثبت رسیدن این اثرمهم وادامه این فراینددردوره پنجم شوراهاکمال تشکرراداریم.

  2. ناشناس گفت:

    چه حرکت خوبی ست جهت احیاوزنده نگه داشتن سنتهاپیش از این که فراموش شوندایین ( کاچی پزان )شهر وزوان یه پتانسیل بود که به دست فراموشیست ومی توانست بیانگر خیلی چیزها باشد که متاسفانه آن را عار می دانند فکر می کنند موردتمسخر منطقه و بخش قرار می گیرند و هرگز نزد کارشناسان میراث مطرح نکردندشاید فرصتی دیگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.