محمد علی بخشنده :راهکار برون رفت از وضعیت فعلی منطقه چیست؟

صبح وزوان : محمد علی بخشنده – فساد،فقر،بی عدالتی و تغییرهای آب و هوایی،برخی از اساسی ترین چالشها در جهان هستند که اغلب ممکن است چاره پذیر نباشند و منطقه ما هم از این قاعده کلی مستثنی نبوده و با توجه به عدم وجود سیستم های کنترلی و نظارتی ،موارد چهار گانه ذکر شده در منطقه ما شاید بیشتر خود نمایی می کنند.در چنین مواردی ،اعتماد عمومی نسبت به مسولین منطقه ای کاهش می یابدوشهروندان با قدرت بیشتری نسبت به گذشته خواستار آن هستند که مدیران اجرایی در مورد تغییرهایی که منطقه را به پیش می راند،نقش موثرتر و هدایت کننده ای ایفا نمایند.
به منظور دستیابی به هدف های مشترک پیش گفته شده ،هر بخشی از جامعه باید نقش مربوط به خود را ایفا نماید،شوراهای اسلامی شهرها به عنوان پیشران مهم سازمانها و ارگانهای موجود،شهرداریها بعنوان متولیان شهری و…..نقش مهمی در دستیابی به آنها دارند.
شفافیت،توزیع عادلانه ثروت و امکانات ،برخورداری از حداقل های امکانات زندگی و رشد اقتصادی و کار دائمی تاثیر زیادی بر زندگی شهروندان و ماندگاری پایداردر مناطق روستایی و شهر های کوچک دارد.
صلح و عدالت، زیر بنای همه هدفهای توسعه پایدار ملل قرار دارد.دولتها و نهاد های شفاف،همچنین نظامهای قضایی سنگ بنای یک جامعه امن و عادلانه هستند.در مقابل تقلب،فساد و تمرکز امکانات در یک ناحیه خاص و برخورداری عده ای محدود از رانتها ،هدفهای توسعه پایدار را تهدید می کند و مانع رشد نواحی مختلف ، پایداری جمعیتی،رشد و شکوفایی و اتلاف منابع می شود.
برای رسیدن به هدفهای توسعه پایدار،کسب و کارها باید با هم کار کنند،همکاری در بین بخشهای مختلف برای تضمین حمایت و منابع مورد نیاز برای رسیدن به هدفها،حیاتی است.

بیشتر اهالی ساکن و اکثر قریب به اتفاق کسانی که از منطقه مهاجرت کرده اند به این نتیجه دست یافته اند که تغییر باید رخ دهد، اما تحقق تغییر ، هنوز در مراحل اولیه خود است و نیاز مبرم به سازماندهی دارد.بعضی از همشهریان همچنان نیازمند متقاعد شدن بابت این موضوع هستند که همکاری و تلاش بیشتر،مسیر آینده است.باید به آنها یادآوری کرد که شهر ها و روستاهای کوچک در گذشته با استفاده از همکاری و تعامل به رشد خود ادامه داده و از ما پیشی گرفته اند بنابر این ما هم باید چنین کنیم.

راه پیشرفت و توسعه با عبور از خصومت ها،تنگ نظری ها،منم منم ها ،خود بینی ها و …….با نگاه عدالت محور و در حول محور یکی بودن میسر خواهد بود، اگر اراده کنیم و بخواهیم.

۱۹ امتیاز بدید!

بازدیدها: ۱۸۶

مطالب مرتبط

۷ دیدگاه‌

 1. همشهری گفت:

  درود بر همشهری بزرگوارمان
  جناب اقای بخشنده فهیم و فرهیخته
  احسنت بر شما
  که با تکیه بر فرهنگ اصیل این منطقه
  که تعامل و اتحاد و همدلی و همکاری و احترام متقابل را تنها راه حل مشکلات چندین ساله این دیار
  می دانید نه شهر بالا یا پایین ستیزی ها و دشمن سازی های را

 2. رضامصنوعی گفت:

  جناب بخشنده،سلام و درود.باارایه این متون زیبابسیارسپاسگزاریم،انشاالله راهکارهای جهت برون رفت ازاین وضعیت فعلی توسط جوانان و نخبگان شهرمان بزودی دراین فضاارایه میشود،ودرادامه باهم اندیشی مدیران محترم شهری ونمایندگان رسمی مردم مسیری بسوی رشدوتوسعه بدنبال خواهد داشت سپاس ازشما

 3. همشهری دور از وطن گفت:

  بنده این اعتقاد را دارم که اعضای شورای اسلامی شهر وزوان این توان و لیاقت را دارند که با مسولین شهرستان و شورای شهر میمه و سایر مسولین وارد یک گفتگوی سازنده و ثمر بخش شده و حداقل مسائل و موارد شهرستان شدن منطقه را به یک سرانجامی برسانند چون معطل کردن منابع و امکانات بالفعل و بالقوه منطقه بیش از این نه جایزه و نه به نفع هیچ کس نیست.

 4. نیما گفت:

  همشهری دور از وطن درست می گه کسی از مذاکره و صحبت کردن ضرر نکرده ،منطقه در حال نابودی و خالی از سکنه داره می شه.شاید شهرستان بتونه مقداری شغل و کسب و کار راه بیاندازه شاید جهت مهاجرت معکوس بشه هرچند امید زیادی به خاطر تندرو ها وجود نداره.

 5. داود راحم گفت:

  اینجانب داود راحم به عنوان یک شهروند وزوانی که شهرم را جدای از امنیت می دانم متاسفم واز تلاشها و پی گیرهای امام جمعه محترم حضرت حجه السلام دکتر محمدیان تقدیر و تشکر می نماییم . موفق باشید

 6. صدای آشنا گفت:

  حالا که شورای شهر هیچ چالشی را پیش روی خود نمی بینه و روز اول هم که برای این کار کاندید شدند فکر می کردند که چالشی وجود نداره،ما باید آنها را به چالش بکشانیم که طی این مدت عضویت در شورای شهر چه اقداماتی برای برون رفت از اوضاع فعلی انجام داده اند و چه نتایجی حاصل شده تا مردم روشن شوند که اینده شان به کجا می رسد؟

 7. همشهری دور از وطن گفت:

  یک شورایی از افراد دانا،کاردان،به دور از مسائل حاشیه ای و ناسیونالیستی و اصالت دار منطقه باید تشکیل بشه تا مشکلات و موارد پیش روی را یکی یکی مورد بحث و بررسی قرار داده و در جهت رفع آنها با همکاری نماینده محترم مجلس،فرمانداری و سایر مسئولین منطقه ای تلاش نماید.این شورای باید از عضویت افرادی از شهر های وزوان،میمه ،لایبید و روستاهای ازان،ونداده،خسرو آباد،زیاد آباد و………به نسبت جمعیت تشکیل بشه تا بتونه کار ها را پیش ببره.البته در این رابطه باید در راس اداره ای مثل بخشداری یک فرد کاردان و خیلی خیلی قوی قرار بگیره تا بتونه سر و سامانی به این اوضاع بده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.