داغ است دل لاله و نیلی است بر سرو ،کز باغ جهان لاله‌عذاران همه رفتند

داغ است دل لاله و نیلی است بر سرو
کز باغ جهان لاله‌عذاران همه رفتند

خاندان رسولی، همواره از افتخارات شهر وزوان بوده‌اند و نام اساتید بزرگواری نظیر زنده‌یاد میرزامحمدعلی رسولی، زنده یاد حاج عبدالرسول، زنده‌یاد حاج میرزاحسین و زنده‌یاد حاج میرزاحسن، همواره در تاریخ و فرهنگ این خطه از میهنمان خواهد درخشید.

زنده‌یاد استاد میرزامحمدعلی رسولی که از برترین تعزیه گردانان کشورمان بود و هنر تعزیه‌خوانی را در تکیه دولت تهران، نزد اساتید بزرگ این فن آموخته بود، به همراه فرزندانشان که هر کدام در این عرصه هنری تمام داشتند، تعزیه‌خوانی را در شهر وزوان به هنری خاص تبدیل کردند.
به نحوی که با تلاش‌های این بزرگواران و شاگردانشان، امروز، به اوج خود رسیده است و جلوه‌ای خاص در عرصه‌ی هنر این مرز و بوم دارد.

از این میان، زنده‌یاد میرزامحمدعلی رسولی و فرزند بزرگوارشان زنده‌یاد حاج میرزاحسین، تسلطی عجیب بر فنون و دقایق هنر تعزیه خوانی داشتند.
نقل می‌کنند: زمانی در شهر کاشان و در جمع اساتید این فن، به تعزیه‌خوانی مشغول بوده‌اند، تعزیه‌حوانان کاشانی، برای تحقیر استاد رسولی در جمع خود، شروع به خواندن شعرها از روی نسخ مختلف(میرعزا و میرغم و میرانجم) می‌کنند.
استاد میرزامحمدعلی رسولی، با دیدن این اتفاق، نسخه‌ی تعزیه‌ی خود را کنار گذاشته و در میان حیرت بزرگان شهر کاشان، خواندن تعزیه را از حفظ ادامه می‌دهند.

زنده‌یاد حاج‌عبدالرسول رسولی نیز همانند دیگر بزرگان این خاندان، از هنرمندان شهر بودند.
فعالیت در عرصه‌ی تعلیم و تعلم علوم و احکام شرعی و حضور تأثیرگذار در تمامی عرصه‌های سیاسی و اجتماعی، از نکات خاص زندگی ایشان بود.
پدری که فرزندان خود را نیز به حضور در عرصه‌های سیاسی، عبادی و اجتماعی تشویق می‌کردند و تقدیم فرزند رشیدشان، شهید محمدرسولی در راه اسلام و میهن، نشان داد که حضور ایشان در عرصه‌های مختلف، در حد شعار نبوده است.

عزیز بزرگواری که روز ۱۳ آبان ماه، در حالی که ۳۵ سال چشم انتظار خبری از فرزند شهیدشان بودند، پس از عمری مجاهدت، به دیدار فرزند و همسر بزرگوارشان شتافتند و مردم وزوان را در غم فقدان خود فروبردند.

📋کانال وژگون‌نوشت
◽️ @Vazhgoon_Nevesht

۰ لایک کنید!

بازدیدها: ۹۹

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.