مصاحبه مهندس صرامی شهردار وزوان باماهنامه نگاه شهر

 

جمعیت پایین شهر دلیلی بر نبودن مشکلات و درنتیجه ندادن اعتبار نیست و باید به عنوان آسیب به آن نگاه شود.

اجرای پروژه دسترسی زیرگذر اصفهان به وزوان می تواند الگویی برای صرفه جویی در پروژه های عمرانی تلقی شود.

من به صراحت اعلام می کنم که متأسفانه در تعیین مقدار جمعیت شهر وزوان ازسوی سازمان آمار، اجحاف شده است.

شهر وزوان در منتهی الیه شمالی استان اصفهان، در مسیر ترانزیت اصفهان به تهرانو در فاصله ۸۵ کیلومتری شهر اصفهان و ۳۱۴ کیلومتری شهر تهران قرار دارد. این شهر از شمال به شهر میمه و از شرق به کوههای کرکس از بلندی فلات مرکزی ایران و از جنوب به شاهین شهر و از غرب به شهرستان های گلپایگان و نجف آباد محدود می شود.ش

جناب صرامی به صورت مختصر باتوجه به فعالیت های شغلی و تحصیلی،خودتان را معرفی بفرمایید؟

بنده دارای مدرک کارشناس ارشد مهندسی معماری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران هستم و از ۱۵ سال قبل تا کنون در شهرداری اصفهان در سازمان نوسازی و بهسازی، در پروژه های سازمان طراحی و ساماندهی بافت ها و بناهای تاریخیو هم چنین به مدت ۸ سال در شهرداری تهران و درحوزه های شهرسازی، سازمان نظارت وپی گیری، اداره زیباسازی شهرداری منطقه ۲۲ تهران و هم چنین سازمان عمران شهرداری فعالیت داشته ام و از سال ۱۳۹۲ به عنوان شهردار شهر وزوان انتخاب شدم. نشانی وب سایت بنده نیز http://www.abazarsarami.com/می باشد.

شهرداری شهر وزوان در چه سالی تأسیس شد؟

شهرداری وزوان در سال ۱۳۴۵ تأسیس شد و جزو سیصد شهر اول ایجادشده در ایران بشمارمی رود.

بودجه شهرداری وزوان در سال جاری چه مقدار است؟

در سال جاری مقدار ۳۶ میلیارد ریال پیش بینی شده است که امیدوارم تا پایان سال تحقق یابد، عمده رقم این بودجه به عوارض ارزش افزوده و آلایندگی مربوط می شود.

آیا شهرداری شهر وزوان درباره ایجاد درآمدهای پایدار برای شهر تمهیداتی اندیشیده است؟

هر شهر از ظرفیت هایی برای ایجاد درآمدهای پایدار برخوردار است که یکی از آن ها ایجاد بستر لازم سرمایه گذاری بخش خصوصی می باشد.شهرداری وزوان طبق اسناد واگذاری ۲۰ سال قبل،از حقوق مالکانه درباره چندین هکتار از زمین های بر ترانزیت اصفهان- تهران با ظرفیت تردد ۱۰۰ هزار خودرو به طور متوسط در روز، برخوردار است و بحث حل و فصل اسناد مالکیت آن ها در اولویت برنامه های شهرداری قرار داردو پروژه های خوبی در این اراضی محقق شده است که از آن جمله تالار رستوران جهان نمای وزوان است که با مشارکت بخش خصوصی در بر ترانزیت به بهره برداری رسید.مجتمع رفاهی بین راهی شهر وزوان نیز با مشارکت سرمایه گذار درحال تحقق است. هم چنین شاکله فیزیکی پروژه کمپینگ که در پوسته شرقی ترانزیت اصفهان- تهران شکل گرفته و یکی از فازهای آن نیز بهره برداری شده است.

درحال حاضر شهرداری شهر وزوان دارای چه درجه ای است؟

تخصیص درجه در سازمان شهرداری ها دارای ضوابط خاص است که براساس جمعیت، وسعت شهر، امکانات و ظرفیت های بالقوه و میزان اعتبارات آن تعیین می شود. شهرداری وزوان دارای رتبه ۴ است.

آیا فضای سبز شهر وزوان به سیستم های نوین آبیاری تجهیز شده است؟

آبیاری حدود ۹۰ درصد از فضای سبز شهر وزوان به غیر از یکی از دو محور، با استفاده از آبیاری قطره ای و بارانی انجام می شود.

چه مشکلاتی در حوزه حمل و نقل در شهر وزوان وجوددارد؟ و شهرداری چه برنامه ای به منظور مرتفع ساختن این معضلات دارد؟

بحث حمل و نقل به بسترسازی نیازدارد بعنی اگر عرضه صورت پذیرد، تقاضا نیز ایجادمی شود.در این زمینه اقداماتی انجام شده ولی متأسفانه مدیریت متمرکزی به وجود نیامده است؛ شهر وزوان همجوار قطار سریع السیر اصفهان به تهران قرار خواهدگرفت و ترانزیت نیز به عنوان یکی از ظرفیت های فوق العاده، موجود است. درعین حال، به غیر از شهر وزوان و میمه و روستاهای اطراف آن، دسترسی ها عمدتاً از طریق همین ترانزیت انجام می شود و باید این مدیریت توسط مسوولین شهرستان ایجادشود. پیگیری های بسیاری برای ایجاد پایانه حمل و نقل شهرستان انجام شده و زمینه های آن فراهم شده است ولی به عزم همگانی و تخصیص اعتبارات از سوی مشوولین ذیربط نیاز دارد.

جمعیت شهر وزوان براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران، چند نفر است؟

مرکز آمار، جمعیت شهر وزوان را ۵ هزار نفر اعلام کرده است، که در این آمار، ظرفیت خدمات رسانی به ۱۰۰ هزار تردد و مکث خودرو که از سوی اداره راه و شهرسازی اعلام شده نادیده گرفته شده استدرصورتی که حضور ۲۰ هزار نفر جمعیت در ۶ ماه سال در این شهر به راحتی محقق می شود، و من به صراحت اعلام می کنم که متأسفانه در تعیین مقدار جمعیت شهر وزوان ازسوی سازمان آمار، اجحاف شده، زیرا شهر وزوان شهری است که در ۶ ماه از سال پذیرای گردشگران زیادی است و ظرفیت تردد بسیار بالاست و روزانه حدود ۲ تا ۳ هزار توقف خودو وجوددارد، چطور ممکن است این مسأله نادیده گرفته شود!؟ و برای بنده به عنوان شهردار شهر وزوان قابل قبول نیست؛ متأسفانه علی رغم پیگیری ها، نتیجه ای در این زمینه حاصل نشده است و بر این اساس، آمار جمعیت ثابت شهر در ۶ ماه از سال، برای تخصیص بودجه و دریافت درجه مبنا قرار داده می شود و مانند این است که نیمه خالی لیوان دیده شود، به این ترتیب به مدت ۵ سال و البته بیشتر، خسارت های بسیاری در حوزه های مختلف به شهروندان وارد می آید.

به برخی از پروژه های مهم عمرانی که در زمان مسوولیت شما به عنوان شهردار شهر وزوان انجام گرفته، اشاره بفرمایید؟

احیا و باز پیرایی پارک لاله، احداثمیادین امام علی(ع)، امام رضا(ع)، حجاب و آزادی، ایمن سازی مسیر آب قنات تاریخی وزوان ونورپردازی آن، زیرسازی و آسفالت برخی از محورهای شهر، سالن چند منظوره و تالار شهر در فاز اول، زیرسازی و احداث و راه اندازی بلوار آزادی، پیاده روسازی و جدول گذاری معابر، خط کشی های ترافیکی سطح شهر، زیباسازی آذین بندی و رنگ آمیزی و نورپردازی زیرگذر، شناسایی و معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری شهر وزوان، شناسایی و معرفی اماکن تاریخی قابل احیاء و ظرفیت های گردشگری، بروزرسانی و اصلاح سایت شهرداری و راه اندازی سیستم اتوماسیون اداری ازجمله پروژه هایی می باشند که تا آبانماه سال ۹۳ انجام شدند؛ پروژه بوستانسرو یادواره شهدای منطقه، فاز یک کمپینگ گردشگریکه این پروژه در فازهای مختلف در شرق ترانزیت به عنوان کمپینگ و پارک گردشگری برای مسافران ترانزیت اصفهان به تهران ایجادمی شود،بهره برداری از نصب پلاکاردهای کدپستی های منطقه، اصلاح و تعویض روشنایی های، و یکی از پروژه هایی که می تواند الگویی برای صرفه جویی در پروژه های عمرانی تلقی شود و با کمترین هزینه و در مدت ۶ ماه محقق شد اجرای پروژه دسترسی زیرگذر اصفهان به وزوان می باشد که این پروژه ها…

۷ امتیاز بدید!

بازدیدها: ۱۹۴

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.