دور باطل افزایش حقوق و عمیق تر شدن فاصله طبقاتی تا به کجا !!؟

صبح وزوان؛محمد علی بخشنده _ دولت در هشت سال جنگ تحمیلی  برای جلوگیری از آسیب قشر کم درآمد و کنترل نرخ ارزاق عمومی اقدام به جیره بندی و کوپنی کردن مایحتاج عمومی  نمود و طی این مدت تمام قیمتها را کنترل و از تورم عادی و غیر عادی خبری نبود.
با خاتمه جنگ تحمیلی و شروع دوران سازندگی دولت وقت به مرور اقدام به آزاد سازی مرحله ای کالا های اساسی و جمع کردن کوپن و به تبع آن افزایش قیمتها ناشی از تورم نهفته امری بدیهی بود.
به مرور که تورم باعث افزایش نرخ کالا ها گردید حقوق و دستمزد و خدمات عمومی از جمله آب، برق ،گاز ،بنزین، گازوییل و……از این غافه عقب ماندن وهر کسی در گوشه و کنار این کارزار بنابه مسولیتی که داشت اقدام به محاسبه بهای تمام شده و مقایسه آن با درآمد های حاصل کرد و فریاد کسری سر داد و به تبع آن مسولین وقت و اقتصاددانان  به جای بازنگری کلی در اقتصاد و برقراری یک نظام هماهنگ، شروع به دست کاری متغیر های اقتصادی به صورت انفرادی نمودندتا این که کار به جایی رسید که دیگر هیچ کنترلی بر نظام قیمت گذاری وجود نداشت ودر این بین افرادی که دارای انبار های کالا بودند بیشترین سود و حقوق بگیران بیشترین ضرر را به خود دیدند.

طی تمام این سالها به بهانه جبران کسری حقوق کارگران و کارمندان بین ۱۰ تا ۲۰ درصد به حقوق ها اضافه گردید،غافل از اینکه تورم ناشی از همین افزایش ها بالای ۲۰ درصد و حتی تا ۴۰ و ۵۰ درصد نیز رسید ولی کسی به این موضوع فکر نکرد که این افزایش حقوق بابت چیست و به چه علتی انجام می شود که تورم افسارگسیخته به همراه داشته باشد و هنوز که هنوزه این اشتباه محاسباتی و غیر کارشناسی ادامه دارد و هر روز اغنیا غنی تر و اختلاف طبقاتی به شدت افزایش می یابد.

ادامه این دور باطل نه تنها حقوق بگیران را از این ورطه نابودی نجات نمی دهد بلکه همه ساله بودجه دولت متورم و متورمتر ، کارایی اقتصادی ایران در نتیجه افزایش قیمت تمام شده کالا ها در مقایسه جهانی رو به افول و غیر رقابتی شده ،به تدریج گارگاه های تولیدی ورشکسته ،کارخانجات تعطیل و در نهایت فروپاشی این اقتصاد امری اجتناب ناپذیر خواهد گردید.

 

۳ امتیاز بدید!

بازدیدها: ۷۹

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. غمگسار روزگار گفت:

  جناب بخشنده تویاین مملکت هر کسی که صبح زودتر از خواب بیدار می شه نرخ جدید تعیین می کنه شما حساب کنید بنده سیگار مارلبورو تاچ را قبل از عید می خریدم ۷ هزار تومان هر روز که می رفتم بخرم ۵۰۰ تا ۱۰۰ تومان گران می کردند و جالبه بدانید که الان رسیده به ۱۳۰۰۰ تومان یعنی۸۶ در صد افزایش نرخ کجای دنیا این معادلات و تورم را می بینید.
  شاید عده ای بگویند خوب سیگار نکش درسته ولی بقیه کالا ها که متاثر از این افزایشه را چیکار کنم.بهتره بمیریم و این روزگار هردمبیل را نبینیم.

 2. دور از وطن گفت:

  بعد از ۴۰ سال تازه فهمیدیم که سواد اقتصادی نداریم؟؟!!!

  *لاریجانی: متأسفانه سواد اقتصادی در کشور وجود ندارد/لزوم برنامه‌ریزی کارشناسی در این زمینه

  وی با اشاره به دیگر سخنان لاریجانی در نشست ذکرشده گفت: بر اساس سخنان لاریجانی مشکل اصلی در حوزه اقتصادی این است که متأسفانه سواد اقتصادی در کشور وجود ندارد و مهم این است که این موضوع به صورت اصولی، علمی، کارشناسی‌ و برنامه‌ریزی‌شده صورت گیرد و اگر واقع‌بینانه این اتفاق بیفتد این التهابات را نخواهیم داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.