آشنایی با سامانه نیما

آشنایی با سامانه نیما

نظام یکپارچه معاملات ارزی به اختصار نیما خوانده می‌شود

نیما سامانه‌ای است که با هدف تسهیل تامین ارز، ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز و امکان ایجاد فضای رقابتی برای صرافان در راستای تامین ارز متقاضیان از سوی بانک مرکزی را‌ه‌اندازی شده است.

در سامانه نیما خریداران و فروشندگان ارز متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الکترونیک اقدام می‌کنند. در این سامانه واردکنندگان برای تامین ارز کالای وارداتی به عنوان متقاضی خرید ارز و تمام صرافی‌ها به عنوان فروشنده ارز بازیگران اصلی محسوب می‌شوند.

نحوه تامین ارز در سامانه نیما به این صورت است که با هماهنگی‌های انجام شده بین بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت، بازرگانان می‌توانند با مراجعه به سامانه جامع تجارت، درخواست خود را برای تامین ارز ثبت سفارشات غیربانکی را اعلام و ثبت کنند. این اطلاعات به صورت سیستمی و برخط (آنلاین) به سامانه نیما منتقل می‌شود و در ادامه بازرگانان پیشنهادهای ارائه شده از سوی صرافی‌ها را مشاهده و در نهایت نسبت به خرید ارز به روش پرداخت الکترونیکی و یا از طریق سامانه ساتنا اقدام می‌کنند.

راه‌اندازی سامانه نیما یکی از سیاست‌های بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز است که در راستای جذب نقدینگی در بانک‌ها از جمله انتشار اوراق گواهی سپرده نیز در دستور کار قرار گرفت است.

۰ لایک کنید!

بازدید: ۴

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.