نقش تعیین کننده‌ی شورای اسلامی شهر و روستا در تحقق و رونق اقتصاد بومی؛

نقش تعیین کننده‌ی شورای اسلامی شهر و روستا در تحقق و رونق اقتصاد بومی؛

🔹در اواخر سال ۹۵، سلسله مطالبی را در خصوص اهمیت شورای شهر و جایگاه آن در پیشبرد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شهر، در کانال متشر کردیم، آن روزها برخی فعالان اجتماعی شهر و حتی نامزدهای انتخاباتی هم مطالبی را برای ما ارسال می‌کردند که در کانال درج می‌شد.
🔸مقاله‌ی متقن زیر را آن روزها، آقای حسین سمیع، عضو و سخنگوی امروز شورای اسلامی شهر، برای ما ارسال کرده بودند که بد ندیدیم آن را بازنشر کنیم.
👈البته برای آن دسته‌یی که با قصد تضعیف و تخریب منتخبین مردم، می‌پندارند، شورای شهر توان تغییر اوضاع شهر را ندارد و باید تنها تابع خواسته‌های گروهی معدود باشد:

◽بی‌تردید نقش شورای اسلامی شهر و روستا در تحقق و رونق اقتصاد بومی هر محل بسیار تعیین کننده و تاثیر گذاراست.
به گونه‌ای که در قوانین موضوعه استاندار را قائم مقام شورای اسلامی نامیده‌اند و این بدین معنی است که نقش شوراها نه تنها در موازات بلکه در طول و ادامه اختیارات یک استاندار می‌باشد و در صورت نبود شورا وظایف آن بر عهده استاندار میباشد.

◽غرض از این مقدمه آن است که بدانیم شوراها نقش و مسئولیت‌های گسترده‌ای را در زمینه‌های گوناگون بر عهده دارند که باید به همه ابعاد آن توجه کافی و وافی داشته باشند.

◽مع الاسف و علی رغم وجود چنین اختیارات مهمی که قانون پیش بینی نموده ما بیشتر شاهد آن بوده‌ایم که شوراها خود را در چهاردیواری شهرداری محصور کرده و وقت خود را مصروف اقداماتی جانبی و غیر مربوط که بیشتر بر عهده شهردار و کارکنان شهرداری است می‌نمایند.

◽البته بخشی از وظایف شورا مربوط به عملکرد دستگاه شهرداری و مصوبات و ارائه طرح‌ها و پیشنهادات و نظارت کامل بر اجرای امور مربوط میباشد ولی این بدان معنی نیست که شورا از انجام کارهای مهم‌تر خود که همانا بررسی مسائل ومشکلات و کمبودها و انعکاس دقیق آن به مسولین تا تحقق عملی آن، دست بردارد.

◽چرا که شوراها امروز نقش نمایندگان اشخاص، گروه‌ها و طبقات مختلف اجتماعی را عهده دار هستند که باید برای تحقق شرایط کاری و فعالیتهای آنان و نیز بهبود کیفی و کمی امور یک شهر تمامی مساعی خود را به کار بگیرند و اگر کوتاهی انجام پذیرد مسولییت آن را باید بپذیرند.

◽رشد و توسعه شهر و ایجاد شرایط کسب و کار و ایجاد فضاهای فرهنگی ورزشی و اقتصادی قبلا با پیگیری مردم وارتباط با مسوولین انجام می‌شده است.
حال که شورا به جای مردم در این عرصه حضور دارد باید خلأ ناشی از عدم حضور مستقیم مردم و طبقات و گروه‌های مختلف اجتماعی را بخوبی پوشش داده و از انجام وظایف خود کوتاهی نکند.

◽حال اگر نظری بر اقدامات شورای شهر در این سالها داشته باشیم بخوبی متوجه میشویم که عملکرد شورا در زمینه‌های جلب مشارکت مردم و دستگاه‌های اقتصادی و تشویق و ترغیب آنان برای سرمایه گذاری بسیار ناچیز و یا در حد صفر بوده است.

◽آنچه مهم است آنکه شهرداری با کمک اعتباراتی که دولت اختصاص می‌دهد تا حدودی به انجام کارهای محوله می پردازد که امری عادی و طبیعی خواهد بود ولی باید پرسید که نقش وسیع شورا در ایجاد بسترهای مهم درآمدزایی برای شهر و زمینه‌های دیگر اشتغال و کارآفرینی تا چه اندازه بوده است؟

◽به راستی این بخش از وظایف شورا به مانند حلقه مفقوده‌ای است که اگر به آن اهمیت داده نشود عن‌قریب شاهد خروج بیش از پیش جمعیت مولد و خلاق از شهر خواهیم بود و گناه آن بر گردن کسانی است که این مهم را نادیده انگاشته و خود را سرگرم مسائل کم اهمیت روزمره و تعارفات خشک و خالی می‌نمایند.
#شورای_اسلامی_در_شهر_وزوان

📋 کانال وژگون‌نوشت

بازدید: ۴۵

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. نیما گفت:

    حرف زدن راحته مهم عمله که وجود نداره.اگر نگاه کرده باشیم خارج از گود نشستن و نظر دادن همیشه بوده ولی وقتی همان فرد وارد گود می شه مثل خر تو گل می مونه!!!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.