حال وروز این روزهای قنات تاریخی و بزرگ وزوان

حال وروز این روزهای قنات تاریخی و بزرگ وزوان

پایگاه خبری گُلوَنی، امید احقاقی: این، وضعیت تأسف‌برانگیز مسیر منتهی به ورودی یکی از یازده قنات یونسکویی ایران است.

 

 

قناتی با نخستین سد زیرزمینی ساخته‌شده در تاریخ، سیستم ذخیره‌ی آب حیرت‌انگیز و بیش از ۴۰ کیلومتر طول، که سال‌هاست پایمال زیاده‌خواهی‌های عده‌ای از مسئولان شهر میمه مانده است.

 

کاریز تاریخی وزوان سال گذشته، به‌عنوان یکی از میراث منحصربه‌فرد ملی این سرزمین، در یونسکو به ثبت رسید ولی مسئولانی که سال‌هاست در مقابل تجاوزات گسترده به حریم این اثر جهانی سکوت کرده‌اند، در بازگشایی این قنات به روی بازدیدکنندگان کوتاهی می‌کنند.

 

 

اگرچه مسدود کردن مسیر قنات بزرگ وزوان در قسمت‌های داخلی شهر شمالی در سال‌های گذشته، پر شدن چاه‌های آن توسط ساکنین حریم این اثر تاریخی و حفر بی‌رویه‌ی چاه‌هایی که به میزان آبدهی این قنات ضربات جبران‌ناپذیری را وارد آورده، نتوانسته است این میراث ارزشمند تاریخی را آن‌گونه که مسئولان شهر مجاور به دنبال آن هستند به نابودی بکشاند، اما مشکلات فراوانی را برای مالکین آن به دنبال داشته است.

سیاست یک بام و دو هوای مسئولان میراث فرهنگی در مقابل آثار تاریخی منطقه، توجه ویژه به آثار تاریخی مرکز بخش و سکوت در مقابل تجاوز و تخریب کاریز باستانی وزوان را با هیچ منطقی نمی‌توان توجیه کرد.

تجاوزاتی که سال گذشته، با احداث جاده‌ی کمربندی بر روی بام این قنات تاریخی، رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفت.

 

سکوت در برابر عده‌ای که برای مسکوت گذاشتن این شاهکار بی‌نظیر، حتی زباله‌های شهری و نخاله‌های ساختمانی‌شان را هم بر روی بام این قنات و در کنار حلقه چاه‌های آن تخلیه می‌کنند و هرازگاهی با آتش زدن درب ورودی این قنات و به میان کشیدن پای نیروهای امنیتی منطقه، برای بحرانی‌تر کردن وضعیت آن از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند.

گویا با نزدیک شدن به سال جدید و تلاش شورای اسلامی شهر برای بازگشایی این اثر تاریخی به روی بازدیدکنندگان داخلی و خارجی، مسئولان شهر مجاور، قول داده بودند که روز یکشنبه ۲۰ اسفند، تنها مسیر منتهی به قنات بزرگ وزوان را از ضایعات ساختمانی پاک‌سازی کنند، اما هنوز این اقدام صورت نپذیرفته است.

 

مسئولان میراث فرهنگی کشور و مسئولان شهر وزوان به‌عنوان متولیان حفظ این شاهکار ملّی وظیفه دارند از آن محافظت کنند و برای بازگشایی آن چاره‌ای بیندیشند.

 

۳ امتیاز بدید!

بازدیدها: ۸۶

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

 1. وزوانی دور از وطن گفت:

  ای یادگار نیاکان ما عظمت و بزرگی تو خاری است در چشم دشمنانت،امیدوارم نوک تیز کلنگهایی که تو را تراشیده اند در چشمان دشمنانت فرو رود تا که دیگر عظمت و بزرگی تو را نبینند که به آن حسادت نمایند.آنهایی که دست به تخریب تو می زنند در واقع قاتلان مظلومی هستند که به گمان خود موجود بی جانی را هدف قرار داده اند،غافل از آنکه خداوند متعال فرزندان و خاندان آتها را نیست و نابود خواهد کرد.

 2. صدای آشنا گفت:

  آیا از خود سوال کرده اید که چرا سالهاست باران و رحمت الهی در منطقه وجود ندارد و خداوند هیچ نگاهی به آن ندارد؟دلیل کاملا مشخص است ،ظلم و ستمی که توسط اهالی شهر شمالی برای تصاحب کل آبهای منطقه در سر می پرورانند باعث شده که رحمت الهی بر این سرزمین نازل نگردد.شاید آنرا مسخره بپندارید ولی واقعیت همین است.

 3. راه اندازی مجدد سایت

  به اطلاع کاربران محترم میرساند بنا بر دلایلی مدتی بود که سایت مسجد جامع شهر وزوان غیر فعال گردیده است و پس از این به یاری خداوند تمامی مطالب بارگزاری خواهد شد!

  انشاالله!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.