نقدی به خبر خبرگزاری تسنیم

صبح وزوان “”در تاریخ  ۲۷ اسفند ماه ۱۳۹۶ خبری تحت عنوان ماجرای هشدار یونسکو در باره مصادره قنات ۲۵۰۰ ساله وزوان روی خروجی خبرگزاری تسنیم قرار گرفته که نشان از دست اندازی در اخبار و اطلاعات تاریخی و شیطنت های جهت دار توسط افراد ناشناسی است که در اعماق این خبرگزاری نفوذ کرده و می طلبد که مسولین آن  خبرگزاری برای جلوگیری از آبرو ریزی بیشتر و انعکاس اخبار کذب اقدامات لازم را معمول فرمایند.

در ذیل بخشی از خبر خروجی به همراه توضیحات تکمیلی جهت روشن شدن افکار عمومی به اطلاع می رسد.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، قنات وزوان قبل از اسلام و در زمان ساسانیان در ۲ کیلومتری شمال شهر وزوان احداث شده و مادر چاه آن در جنوب شهر میمه در استان اصفهان قرار دارد.

توضیح صبح وزوان : این قنات تاریخی و بزرگ دارای ۴۸ کیلومتر طول در سه رشته بوده که تا کوه سفید جوشقان ادامه دارد و مادر چاههای آن تاکنون شناسایی نگردیده است.

این قنات بزرگ از سوی یونسکو به عنوان یکی از اعجاب انگیزترین قنات‌های جهان شناخته شده و  در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۹۶۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

طول قنات وزوان یک هزار و ۸۰۰ متر و عمق مادر چاه آن ۱۸ متر و دارای ۶۴ حلقه چاه‌ است و در مسیر کوره قنات ۳ سد زیرزمینی احداث شده که بزرگ‌ترین آن در حدود یک هزار ۲۰۰ متری از مادر چاه در عمق ۱۶ متری احداث شده و مهم‌ترین ویژگی آن امکان بستن دریچه خروجی قنات در فصل زمستان است.

توضیح صبح وزوان : همانطور که قبلا گفته شد طول این قنات حدود ۴۸ کیلومتر و در سه رشته می باشد و تاکنون مادر چاه آن شناسایی نشده است در ضمن این قنات دارای ویژگی آب سرد و گرم نیز می باشد که جدیدا مصادره گردیده است.

قنات بزرگ و تاریخی وزوان دارای سد زیرزمینی بوده و قادر به ذخیره آب در فصولی که کشاورزان نیاز به آب ندارند می‌باشد. قدمت این قنات به حدود ۲۰۰۰ سال پیش می‌رسد و باستان شناسان ژاپنی پس از بازدید این قدمت را تائید کرده و این قنات تاریخی را یکی از نادرترین قنوات جهان معرفی کرده‌اند

توضیح صبح وزوان : قدمت این قنات به بیش از سه هزار سال می رسد و دو هزار سال ساخته و پرداخته …………..

اما این روزها این قنات ۲۵۰۰ ساله بر اساس خبری غیرموثق مبنی بر هشدار یونسکو به سازمان میراث فرهنگی برای مصادره این قنات تاریخی بر سر زبان‌ها افتاده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با تکذیب خبر مصادره این قنات تاریخی به خبرنگار تسنیم گفت: هیچگونه هشداری از سوی یونسکو برای این قنات داده نشده و این قنات ثبت جهانی است.

فریدون اللهیاری درباره مصادره قنات تصریح کرد: این قنات در اختیار دولت نیست که بخواهد مصادره شود، این قنات متعلق به شهر وزوان بوده و شورای کشاورزی و حق‌آبه‌دارانی دارد که درباره آن تصمیم می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: ما به عنوان میراث فرهنگی این قنات را به ثبت جهانی رساندیم و اما مالکیت آن می‌تواند برای هر شخصی باشد.

توضیح صبح وزوان :مالکیت این قنات متعلق به فقط کشاورزان وزوانی می باشد و نه هر کسی!!

علیرضا جعفری زند کارشناس میراث فرهنگی در مورد قنات وزوان به تسنیم می‌گوید: مشخص نیست این قنات تاریخی دقیقاً مربوط به چه دوره زمانی است اما بر اساس شواهد و اینکه منطقه وزوان باستانی بوده تا دوره ساسانی را می‌توان به آن نسبت داد؛ قناتی که تا چند دهه قبل نیز مورد استفاده قرار می‌گرفته اما در حال حاضر خشک شده است.

توضیح صبح وزوان:خدمت آقای جعفری عارضم که لطفا تشریف بیاورید و از نزدیک این قنات را مورد بازدید قرار دهید  تا ببینید که به کوری چشم دشمنان آن هنوز هم جزو پر آب ترین قنات های ایران می باشد و در صورتی که آبی مشاهده نکردید از خشک بودن آن صحبت بفرمایید!!

وی افزود: بیشتر قنات‌ها در اصفهان مخروبه شده‌اند اما قنات وزوان نسبت به بقیه سالم‌تر مانده است، اما در کل قنات‌ها در سیستم آبیاری که یادگار داریوش بزرگ است بسیار توانمند بوده و به‌عنوان یک مخزن آبی بزرگ عمل می‌کنند.

قنات وزوان شاهکاری مهندسی و معماری است که نه تنها پس از سالیان سال می‌تواند کارایی خود را داشته باشد بلکه در این وانفسای شعارهای تحقق گردشگری هرکدام می‌توانند قطب گردشگری شده و صنعت گردشگری را رونق دهند.

توصیه صبح وزوان : در پایان از خبر گزاری تسنیم درخواست می گردد که دقت لازم در انعکاس اخبار منتشره نموده تا اخبار کذب و جانبدارانه روی خروجی آن خبرگزاری قرار نگیرد.

۲ امتیاز بدید!

بازدیدها: ۶۸

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

  1. وزوانی گفت:

    سلام خبرگزاری تسنیم سیاسی است آنها را به آثار تاریخی چکار است که فضولی میکنند

  2. وزوانی گفت:

    عامل بدبختی ‌وعقب ماندگی مردم منطقه میمه ایها هستند

  3. وزوانی گفت:

    فردی بنام برقه ای بعنوان خبرنگار منطقه منصوب شده متاسفانه بدور از اخلاق رسانه ای یکجانبه وبادروغ اخبار منطقه را منتقل میکند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.