حال و روز این روزهای قنات تاریخی وزوان؛

حال و روز این روزهای قنات تاریخی وزوان؛

▫️این، وضعیت تأسف برانگیز مسیر منتهی به ورودی یکی از یازده قنات یونسکویی ایران است.
قناتی با نخستین سدّ زیرزمینی ساخته شده در تاریخ، سیستم ذخیره‌ی آب حیرت‌انگیز و بیش از ۴۰ کیلومتر طول، که سال‌هاست پایمال زیاده‌خواهی‌های عده‌یی از مسئولان شهر میمه مانده است.

▫️کاریز تاریخی وزوان سال گذشته، به عنوان یکی از میراث منحصر به فرد ملی این سرزمین، در یونسکو به ثبت رسید ولی مسئولانی که سال‌هاست در مقابل تجاوزات گسترده به حریم این اثر جهانی سکوت کرده‌اند، در بازگشایی این قنات به روی بازدیدکنندگان کوتاهی می‌کنند.

▫️اگر چه مسدود کردن مسیر قنات بزرگ وزوان در قسمتهای داخلی شهر شمالی در سال‌های گذشته، پر شدن چاه‌های آن توسط ساکنین حریم این اثر تاریخی و حفر بی رویه‌ی چاه‌هایی که به میزان آبدهی این قنات ضربات جبران ناپذیری را وارد آورده، نتوانسته است این میراث ارزشمند تاریخی را آنگونه که مسئولان شهر مجاور به دنبال آن هستند به نابودی بکشاند، اما مشکلات فراوانی را برای مالکین آن به دنبال داشته است.

▫️سیاست یک بام و دو هوای مسئولان میراث فرهنگی در مقابل آثار تاریخی منطقه، توجه ویژه به آثار تاریخی مرکز بخش و سکوت در مقابل تجاوز و تخریب کاریز باستانی وزوان را با هیچ منطقی نمی‌توان توجیه کرد.
تجاوزاتی که سال گذشته، با احداث جاده‌ی کمربندی بر روی بام این قنات تاریخی، رنگ و بوی تازه‌یی به خود گرفت.

▫️سکوت در برابر عده‌یی که برای مسکوت گذاشتن این شاهکار بی نظیر، حتی زباله‌های شهری و نخاله‌های ساختمانی‌شان را هم بر روی بام این قنات و در کنار حلقه چاه‌های آن تخلیه می‌کنند و هر از گاهی با آتش زدن درب ورودی این قنات و به میان کشیدن پای نیروهای امنیتی منطقه، برای بحرانی‌تر کردن وضعیت آن از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنند.

▫️گویا با نزدیک شدن به سال جدید و تلاش شورای اسلامی شهر برای بازگشایی این اثر تاریخی به روی بازدیدکنندگان داخلی و خارجی، مسئولان شهر مجاور، قول داده بودند که روز یکشنبه ۲۰ اسفند، تنها مسیر منتهی به قنات بزرگ وزوان را از ضایعات ساختمانی پاکسازی کنند، اما هنوز این اقدام صورت نپذیرفته.

▫چنان که پیش از این نیز نوشته‌ایم، شاید در هیچ نقطه‌ی دیگر از این کشور پهناور نتوان رفتاری مشابه آنچه مردم و مسئولان شهر میمه با قنات تاریخی وزوان دارند، سراغ گرفت، اما مسئولان میراث فرهنگی کشور و مسئولان شهر وزوان به عنوان متولّیان حفظ این شاهکار ملّی وظیفه دارند از آن محافظت کنند و برای بازگشایی آن چاره‌یی بیاندیشند.

بازدید: ۹۴

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. محمد صاحبقرانی گفت:

    نتیجه بازدید مهندس رضایی معاون پایگاه های جهانی میراث فرهنگی کشور از قنات تاریخی و بزرگ وزوان، بازدید ریاست محترم ستاد اقامه نماز جمعه استان اصفهان حاج آقا صالحیان از قنات تاریخی شهر وزوان و بازدید دیگر مسئولین از این قنات چه بوده؟

  2. شهروند میمه ای گفت:

    وقتی صحبت از فرهنگ و بزرگی می شود ،تابلو های آنچنانی شهر فرهنگی برای تماشای دیگران در ورودی شهرمان نصب می کنیم ولی در عمل عده ای نابخردانه آبرو و حیثیت ما را به فنا می دهند.مایه خجالت و شرمندگی است که عده ای اوباش آبروی شهر فرهنگی میمه را با این اعمال زشت خود به چالش می کشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.