موفقیت در کشت بافت فعال کلیه انسان

موفقیت در کشت بافت فعال کلیه انسان
محققان برای اولین‌بار موفق شده‌اند بافت کاربردی کلیه انسان، بافتی با توانایی تولید ادرار را با استفاده از سلول‌های بنیادین انسانی در آزمایشگاه کشت دهند.

براساس گزارش نیواطلس، این بافت زیر پوست موش قرار گرفت و با رشد بیشتر به سلول‌های فعال کلیه تبدیل شد. این موفقیت در شرایطی به دست آمده‌است که میلیون‌ها انسان سالانه در اثر اختلالات کلیوی جان خود را از دست داده و یا نامشان در لیست پیوند کلیه قرار می‌گیرد.

اکنون این موفقیت علم پزشکی را به ترمیم و جایگزینی بافت آسیب دیده کلیه یک قدم نزدیک‌تر خواهد ساخت.  محققان در دانشگاه منچستر این کار را با کشت دادن بخش‌های میکروسکوپی کلیه که گروملوری نام دارد،‌درون ظرف کشتی که حاوی سلول‌های بنیادین انسانی بود آغاز کردند.

سپس سلول‌های کشت داده شده را در بدن موشی قرار دادند که پیش از آن سیستم ایمنی بدنش تضعیف شده‌بود. ۱۲ هفته بعد سلول‌ها به حدی رشد کردند که نفرون‌های کلیوی آشکار شدند و ساختار بافت جدید ماده ای ادرار مانند از خود ترشح کرد،‌این یعنی بافت جدید از توانایی فیلترکردن خون و ایجاد ادرار برخوردار است.

باوجود موفقیتی که این مطالعه به دست آورده‌است،‌ رشد کامل کلیه قابل پیوند به انسان به مطالعات و آزمایش‌های زیادی نیاز دارد.

۰ لایک کنید!

بازدید: ۴

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.