عبور بی‌خطر یک سیارک از نزدیکی زمین

عبور بی‌خطر یک سیارک از نزدیکی زمین
سیارکی ۴۰ متری که تنها ۶ روز از کشف آن می‌گذرد در نهایت ایمنی از فاصله‌ای نزدیک از کنار زمین عبور کرد.

براساس گزارش BBC، سیارک ۲۰۱۸CB از فاصله یک پنجم فاصله ماه تا زمین عبور کرد. این سیارک اولین‌بار توسط رصدخانه کاتالانیا در آریزونا مشاهده شده‌است، رصدخانه‌ای که عضو برنامه ویژه ناسا برای ردیابی سیارک‌های خطرساز است.

اگرچه این سیارک در تعریف نجومی از فاصله‌ای بسیار نزدیک از زمین عبور کرد، اما این فاصله به اندازه‌ای نبود که بتوان آن را تهدید‌آمیز توصیف کرد. قرار بود این سیارک ۱۵ تا ۴۰ متری در ساعت ۲۲:۲۷ به وقت گرینویچ روز جمعه ۹ فوریه ۲۰۱۸  از نزدیک‌ترین فاصله‌اش از کنار زمین عبور کند.

اگرچه ابعاد این سیارک کوچک است،‌اما نسبت به سیارک چلیابینسک که درحدود پنج سال پیش وارد اتمسفر زمین شد ابعادی بزرگتر دارد. به گفته محققان سیارکی با چنین ابعاد معمولا تا این اندازه به زمین نزدیک نمی‌شود و شاید یک یا دوبار در سال چنین پرواز نزدیکی مشاهده شود.

سیارک ۲۰۱۸CB از فاصله ۶۹۷۰۰ کیلومتری از زمین، دو برابر فاصله کمربند ماهواره‌ای در مدار زمین-ثابت،‌عبور کرده‌است. این هفته زمین شاهد عبور سیارک کوچک دیگری نیز بوده‌است،‌سیارکی به نام ۲۰۱۸CC که در تاریخ ۶ فوریه ۲۰۱۸ از فاصله ۱۸۴ هزار کیلومتری از زمین عبور کرد. این سیارک نیز توسط رصد‌خانه کاتالانیا رصد شد و ابعاد آن در حدود ۱۵ تا ۳۰ متر برآورد شده‌است.

۰ لایک کنید!

بازدیدها: ۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.