حیرت محققان از انرژی بالای آزادشده زلزله کرمانشاه

حیرت محققان از انرژی بالای آزادشده زلزله کرمانشاه

 با گذشت بیش از یک هفته از زلزله کرمانشاه، تحقیقات جدید محققان از میزان انرژی بالای آزاد شده در اثر زمین‌لرزه ۳/۷در مقیاس امواج درونی زمین خبر می‌دهد که در نوع خود کم‌سابقه به‌حساب می‌آید.

براساس گزارش‌‌های منتشر شده انرژی زیاد آزاد شده بر اثر این زلزله بر لایه‌های زمین بسیار شدید بوده به‌طوری که باعث جابه‌جایی عمودی با ارتفاع بیش از ۳متر و گسیختگی طولی به امتداد بیش از ۴کیلومتر با پهنای بیش از یک کیلومتر در سطح زمین شده است.

به گزارش دیده‌بان علم ایران، تیم کارشناسی و تحقیقاتی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، متشکل از متخصصان زلزله، ژئوتکنیک، سازه، تاسیسات، مصالح و بتن، شهرسازی، حمل‌ونقل و مدیریت بحران، روز بعد از زلزله ۲۱ آبان‌ماه به منطقه اعزام شده و تحقیقات در این رابطه را شروع کردند.

یافته قابل توجه این تحقیقات، گسیختگی نادر و طویل و عریضی بوده که در پی وقوع زلزله با بزرگی ۷/۳ در مقیاس امواج درونی زمین در اطراف و مرکز آن به‌وجود آمده است. دکتر علی بیت‌اللهی، مدیر بخش زلزله‌شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می‌گوید: چنین رخ‌نمویی از گسیختگی‌های خاک و لغزش سطحی در زمین در زلزله‌های پیشین ایران نادر و بدیهی است که این گسیختگی‌ها در اثر جنبش نیرومند زمین پدید آمده که نمود آن در سطح زمین و در لایه‌های سطحی به‌صورت گسیختگی‌های کششی و کنده شدن سطح زمین و جابه‌جایی و پرتاب سنگ‌هاست. به گفته وی این زون گسیختگی که دربردارنده حرکات کششی لغزش در دامنه‌های خاکی بوده که در ۱۰ کیلومتری شمال شرق شهر سرپل ذهاب (خط مستقیم) و در مجاورت روستای مله‌کبود سمت شمال شرقی آن واقع است.

جهت بازدید و شناسایی از روستای مله‌کبود واقع در ارتفاع ۷۶۰ متری از سطح دریا، در جهت شمال شرق تا ارتفاع ۱۷۰۰ متری، طول مسیری تقریبی ۲کیلومتری را به‌صورت پیاده باید طی کرد. مختصات جغرافیایی نقطه مرکز این زون گسیختگی به طول جغرافیایی ۴۵.۹۰۹ درجه و عرض ۳۴.۵۳۶ درجه است. امتداد گسیختگی شمال غرب -‌جنوب شرق بوده که در راستای گسل‌های منطقه است. این زون در ناحیه‌ای واقع شده که جانمایی پس‌لرزه‌ها نیز منطبق با آن است. به گفته بیت‌اللهی، در سمت شمال‌غربی زون گسیختگی و به سمت روستاهای تپانی، نوشیروان و سراب ذهاب، دشت ذهاب واقع شده است که احتمال می‌رود پهنه گسلی ذهاب نیز حدفاصل این دشت و ارتفاعات شرقی آن نظیر ارتفاعات شاه‌نشین که در پیشانی آن قلعه یزدگرد نیز واقع شده، باشد.

همزمان با اعلام نتایج این تحقیقات،محققان ژاپنی هم اعلام کرده‌اند که زمین لرزه هفته گذشته موجب بالا آمدن زمین به میزان حدود ۹۰ سانتیمتر شده است. به گزارش شبکه ان‌اچ‌کی، اداره اطلاعات زمین وفضای ژاپن به منظور تجزیه و تحلیل تغییر شکل زمین در اثر این زمین لرزه، از داده های ماهواره داییچی-۲ استفاده کرده است.

آناتومی یک زلزله

۰ لایک کنید!

بازدیدها: ۹

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.